Aktuality

Aj minimálne pohyby na trhoch poskytujú príležitosť k ziskom

Na trhy neprichádzajú výrazne dobré ani výrazné zlé správy, tak je volatilita mimoriadne nízka

378753

V posledných dňoch sme na finančných trhoch svedkami mimoriadne nízkej volatility. Na americkej burze v tomto týždni obchodujú najnižšie objemy v tomto roku (keď nepočítame deň pred Dňom nezávislosti, kedy si množstvo ľudí zobralo voľno) a na európskych burzách sme taktiež svedkami extrémne nízkych objemov.

Množstvo zobchodovaných akcií na newyorskej burze (v mil. kusov)

A keďže na trhy neprichádzajú výrazne dobré ani výrazné zlé správy, tak je volatilita mimoriadne nízka. Širší americký index S&P 500 vo štvrtok ukončil sériu šiestich obchodných dní po sebe zatvoril v pásme menšom ako je 5 bodov, čo je extrémne úzke pásmo. Intradenný rozdiel medzi najvyššou a najnižšou hodnotou indexu počas tejto série bol 15 bodov, čo pri súčasných hodnotách indexu S&P 500 predstavuje len zhruba 1 %. (pri futures kontraktoch, ktoré majú dlhšie obchodné hodiny to bolo cca 20 bodov)

Vývoj amerického indexu S&P 500

Pre obchodníkov sa môže takáto situácia zdať nezaujímavá, pretože pri nízkych pohyboch sa im zužuje aj príležitosť pre potenciálne zárobky. Nie je to ale úplne pravda, pretože k dispozícii majú pásmové opcie, prostredníctvom ktorých je možné špekulovať na pohyb finančného nástroja buď v rámci vopred stanoveného pásma, alebo mimo neho. Pri akej situácii je vhodné otvoriť opcie zarábajúcu na pohybe mimo určitého pásma, sme upozornili pri gréckych voľbách, ktorých výsledok mal potenciál vyvolať prudký pohyb smerom nahor alebo nadol. Naopak opcie, ktorá zarábajú pri pohybe v rámci určitého pásma,  je vhodné využiť v čase nízkej volatility, ktorú zvyknú prinášať nízke letné objemy a uhorka na politickej scéne, prípadne aj iné fundamenty. Vhodnými opčnými stratégiami na obdobie nízkej volatility sú long inside alebo short straddle/strangle, ktorých ziskové profily sú zobrazené na nasledujúcich obrázkoch:

Long inside

2012-08-17_long inside

Short straddle a short strangle


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity