Aktuality

Aké uvoľňovanie FEDu započítava v súčasnosti trh?

Očakávame, že dolár bude v blízkej budúcnosti volatilnejší ako obvykle

379264

Po protokole z posledného zasadnutia FEDu, v ktorom sa objavila veta „podľa mnohých členov bude ďalšie uvoľňovanie v blízkej budúcnosti odôvodnené pokiaľ nové dáta neukážu výrazný a udržateľný nárast rýchlosti ekonomického oživenia“, výrazne vzrástli u investorov a obchodníkov očakávania ďalšieho uvoľňovania.

Tie neutíchajú ani napriek tomu, že člen Výboru pre operácie na voľnom trhu FEDu Bullard po lepších číslach z americkej ekonomiky tieto očakávania tlmil slovami, že zhodnotenie ekonomickej situácie v tomto protokole zo zasadnutia, ktoré sa uskutočnilo na prelome júla a augusta, už nie je najaktuálnejšie. Niektorí predznačenie ďalšieho uvoľňovania očakávajú už v rámci piatkového prejavu šéfa FEDu Bernankeho na sympóziu centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole a jeho ohlásenie na septembrovom zasadnutí. Ďalší, vrátane nás, sú ohľadom tak skorého ohlásenia uvoľňovania opatrnejší.

Každopádne, časť trhu s takýmto vývojom počíta. V prvom kole kvantitatívneho uvoľňovania nakúpil FED hypotekárne aktíva a štátne dlhopisy v objeme 1,5 bil. dolárov a v druhom kole zase len čisto dlhopisy v objeme ďalších 600 mld. dolárov. Jednou z metód ako približne zistiť súčasný trhový konsenzus ohľadom ďalšieho uvoľňovania je podľa korelácie kurzu EUR/USD a pomeru aktív FEDu a ECB, ktorý by nám mal ukázať pomer množstva dolárov v americkom finančnom systéme k množstvu eur vo finančnom systéme eurozóny.

Vývoj kurzu EURUSD a pomeru aktív FEDu a ECB

Ako je vidno z grafu hore, tak tento pomer sa v súčasnosti pohybuje zhruba na úrovni 0,92. Kurz EURUSD sa v súčasnosti pohybuje okolo úrovne 1,25, čo korešponduje s pomerom tesne nad úrovňou 1, teda o zhruba 10 % vyššou ako je v súčasnosti. Objem aktív FEDu sa v súčasnosti pohybuje okolo úrovne 2,9 bil. dolárov, z čoho 10 % predstavuje zhruba 300 mld. Pokiaľ uvoľňovanie FED ohlási, tak bude pravdepodobne vyššie, táto úroveň z nášho pohľadu odzrkadľuje fakt, že určitá časť trhu žiadne uvoľňovanie do blízkej budúcnosti stále neočakáva, a takisto aj to, že určité nafúknutie súvahy sa v súvislosti s plánovanými nákupmi dlhopisov očakáva aj pri ECB.

Každopádne, 300 mld., ktorých podľa tohto „drevorubačského“ porovnania trh už započítal, to s veľkou pravdepodobnosťou nebude. Buď uvoľňovanie nebude vôbec, alebo bude vo väčšom objeme. A tak očakávame, že dolár bude v blízkej budúcnosti volatilnejší ako obvykle, a to až kým sa neujasní, v akej miere a či vôbec uvoľňovanie bude.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle,Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity