Aktuality

Ako dopadne spätný nákup gréckeho dlhu

Z nášho pohľadu bude narastať riziko ďalšej nútenej výmeny gréckeho dlhu

386393

V pondelok Grécko predstavilo investorom svoju ponuku na odkúpenie svojich dlhopisov od súkromnej sféry. Za cenu 30,2 až 40,1 centov za euro plánuje Grécko od súkromnej sféry odkúpiť dlhopisy v objeme 30 mld. zo zvyšných 62 mld., ktoré majú vo svojich rukách súkromní investori. Financovať to samozrejme nebude Grécko, ale euroval, záujemcovia o odpredaj dlhopisov budú vyplatení práve vo vysokolikvidných v dlhopisoch európskeho záchranného fondu. Záväzky ručiteľov tak v dôsledku tohto kroku vzrastú.

Minúť na to Grécko s eurovalom hodlajú maximálne 10 mld. eur, v tom najlepšom prípade mu teda klesne dlh k HDP o niečo vyše 10 %. To by malo prispieť k zníženiu dlhu k HDP do roku 2020 na úroveň 124 %. Pokiaľ sa Grécku podarí predať výrazne menej ako plánovaných 30 mld. eur, tak to môže byť problém, pretože sa znovu začne diskutovať o dosiahnuteľnosti tohto cieľa. Z nášho pohľadu je síce tento cieľ bez ďalšieho odpisu dlhu, prípadne vyššej inflácie, nedosiahnuteľný, diskusia na túto tému by sa ale po úspešnom znížení dlhu presunula o niekoľko mesiacov, v tom horšom prípade týždňov, do budúcnosti a ohľadom Grécka by bol na čas pokoj. Ponuka vyprší v piatok o šiestej hodine a výsledky budú k dispozícii „akonáhle to bude realizovateľné“

Ako táto aukcia dopadne? Domnievame sa, že bude úspešná. A to z dvoch dôvodov. Tým prvým je  fakt, že grécki politici dokážu zatlačiť na hlavných domácich veriteľov, ktorými sú grécke banky a dôchodkové fondy. Minister Financií Yiannis Stournaras vyhlásil, že je ich patriotická povinnosť zabezpečiť, aby bola aukcia úspešná. Nemáme pochybnosti, že banky, ktorých pri živote držia núdzové pôžičky od gréckej centrálnej banky a kapitálové injekcie od vlády, urobia tak ako im bude povedané. Podľa odhadov je zhruba polovica dlhu držaná v grécku, z toho je zhruba 17 mld. v rukách štyroch najväčších bánk. Priestoru na zatlačenie je teda dostatok.

Čo sa týka zahraničných veriteľov, tak tých by mohli motivovať vyššie ceny než sú trhové. Eurogroup síce vo svojom vyhlásení minulý pondelok povedala, že nákupné ceny by nemali byť vyššie ako zatváracie trhové z predošlého dňa, ktoré sa v tom čase v závislosti od splatnosti pohybovali v rozmedzí 25,7 centov až 34,8 centov. Napokon sú ale o zhruba 5 centov vyššie. To sú vyššie úrovne než najvyššie na sekundárnych trhoch od začiatku existencie týchto nových gréckych dlhopisov, ktoré boli vydané v rámci výmeny starých dlhopisov za nové s nižšou nominálnou hodnotou v marci. Lepšiu cenu už títo investori z nášho pohľadu nedostanú, nakoľko nevidíme dôvod prečo by sa mala solventnosť Grécka zlepšovať a týmpádom aj rásť cena ich dlhopisov. Práve naopak, z nášho pohľadu sa situácia v Grécku bude naďalej zhoršovať a týmpádom bude narastať riziko ďalšej nútenej výmeny gréckeho dlhu, v rámci ktorej by držitelia týchto dlhopisov dostali ešte menej, v tom najhoršom prípade by nedostali vôbec nič.

Negatívny výsledok, ktorý by mohol vyvolať aj negatívnu reakciu trhov teda považujeme za ten menej pravdepodobný scenár.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto - SITA/AP

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Grécko

,

komodity