Aktuality

Ako sa darilo aktívam počas minulých uvoľňovaní FEDu?

FED plánuje nakupovať hypotekárny dlh v objeme 40 mld. dolárov mesačne

380294

Trhy sa dočkali. FED včera ohlásil spustenie tretieho kola kvantiatívneho uvoľňovania. To bude z nášho pohľadu špecifické predovšetkým tým, že nie je žiaden stanovený limit, koľko americká centrálna banka naleje nových dolárov do finančného systému. Nakupovať hypotekárny dlh bude FED až dovtedy, kým sa výrazne nezlepší situácia na trhu práce. To teda môže trvať dva mesiace alebo aj niekoľko rokov. Skôr sa prikláňame k tej druhej možnosti.

FED plánuje nakupovať hypotekárny dlh v objeme 40 mld. dolárov mesačne. To v porovnaní s predošlými uvoľňovaniami síce nie je vysoká čiastka, na druhej strane to odzrkadľuje opatrnosť FEDu pri vstupovaní do neprebádaných vôd objemovo neobmedzeného uvoľňovania. Pre navýšenie tejto sumy si však ponechal priestor, v komuniké FED píše, že v prípade potreby môže túto sumu navýšiť.

Ohlásenie kvantitatívneho uvoľňovania je pre trhy veľkou vecou. Časť nielen z nových peňazí, ktoré FED pumpuje do finančného systému, ale aj z nečinných, ktoré tam predtým nalial, si nachádza cestu do akcií, komodít a aj niektorých ďalších rizikových aktív a posúva ich ceny nahor. V nasledujúcej tabuľke sme pripravili prehľad toho, ako sa darilo vybraným finančným nástrojom počas prvého a druhého kola kvantiatívneho uvoľňovania (QE), v čase medzi nimi a v čase od druhého kola až do dnes, čo by mohlo byť vodítkom pre to, ktorým aktívam sa počas kvantiatívneho uvoľňovania môže dariť. (samozrejme je treba mať na mysli zlaté pravidlo, že minulé zisky nie sú zárukou budúcich ziskov).

2012-09-14_QE

Najrastovejší trend mal v súčte oboch kôl americký akciový index S&P 500, v tomto ukazovateli na tom bolo dobre aj zlato. Najviac zisková ale bola ropa, ktorej cena pokiaľ FED politiku neuvoľňoval, stagnovala. Výnosy z amerických dlhopisov počas uvoľňovania rástli, čo je dôkazom toho, že QE vôbec neplní svoj cieľ znižovania dlhodobých sadzieb, keďže predaje dlhopisov zo strany súkromných investorov v dôsledku zvýšeného apetítu po riziku sú vyššie ako nákupy FEDu. Výnosy naopak klesajú v čase, kedy FED neuvoľňuje a svetová ekonomika nedostáva svoju „dávku“ nových peňazí a dostáva sa do problémov, čo zvyšuje dopyt po vysokolikvidných amerických dlhopisoch. Dolár má tendenciu oslabovať počas uvoľňovania a naopak.

Pri čítaní tabuľky je ešte potrebné mať na zreteli, že čísla mimo uvoľňovania sú skreslené, pri akciách a komoditách smerom nahor a pri dolári smerom nadol, keďže tak pred QE2 ako pred QE3 už boli očakávania, že k nim dôjde, čo sa staralo o pomerne silnú vlnu pozitívnej nálady. Navyše na akcie a komodity mala v období po QE2 pozitívny dopad obdobná injekcia eur do finančného systému zo strany ECB (LTRO).


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

Fed

,

forex

,

komodity