Aktuality

Aký ukazovateľ trhu práce rozhodne o ďalších krokoch FEDu?

Miera nezamestnanosti je v tomto prípade úplne nepoužiteľná

380472

V minulom týždni sme sa dozvedeli, že americká centrálna banka FED bude vykupovať od bánk balíčky hypoték v objeme 40 mld. dolárov mesačne, a to až dovtedy, kým sa situácia ne trhu práce výraznejšie nezlepší. V prípade, že sa tento objem ukáže byť nedostatočný, tak je dokonca FED ochotný pridať. Čo ale bude pre FED znamenať uspokojivú/neuspokojivú situáciu na trhu práce (a pre obchodníkov signál že ukončovanie sa môže chýliť ku koncu/navýšiť)?

Miera nezamestnanosti je v tomto prípade úplne nepoužiteľná. A to z jednoduchého dôvodu, miera nezamestnanosti sa meria ako počet ľudí aktívne hľadajúcich si prácu k pracovnej sile (ktorá je súčtom ľudí aktívne si hľadajúcich prácu a ľudí pracujúcich). A z pracovnej sily od začiatku krízy neustále ubúda, čo túto štatistiku skresľuje. Či už ľudí z pracovnej sily ubúda kvôli tomu, že sa ich omrzelo aktívne hľadať si prácu, alebo odišli do predčasného dôchodku či študovať, prípadne z iných dôvodov, nie je podstatné, ide o to, že americká ekonomika nedokáže generovať toľko pracovných miest, aby stíhali s nárastom populácie:

Vývoj pomeru pracovnej sily k celkovému obyvateľstvu

2012-09-18_lf2pop

Práve odliv ľudí z pracovnej sily, ktorý dokumentuje hore uvedený graf, bol od vypuknutia krízy často krát dôvodom bizarnej situácie, kedy aj napriek tomu, že pribudlo menej pracovných miest ako populácie, miera nezamestnanosti klesala. Tá sa v súčasnosti nachádza na úrovni 8,1 %. Pokiaľ by sme ale počítali s pomerom pracovnej sily k celkovému obyvateľstvu na úrovni 66 %, čo bol priemer v predkrízových rokoch, tak sa miera nezamestnanosti v súčasnosti pohybuje na úrovni 11,6 %.

Vykazovaná miera nezamestnanosti a miera nezamestnanosti pri pomere pracovnej sily k celkovému obyvateľstvu na úrovni 66 %

2012-09-18_unemp

Tak ako miera nezamestnanosti, ktorá pokiaľ všetci nepracujúci opustia pracovnú silu, môže klesnúť na nulu, tak podobne nepraktický je aj mimoriadne ostro sledovaný ukazovateľ vytvorených pracovných miest (non-farm payrolls), ktorý neodzrkadľuje to, ako sa zmenila populácia v USA. Hoci na neho budú trhy aj naďalej reagovať najsilnejšie, tak z nášho pohľadu bude najužitočnejším ukazovateľom vývoja na trhu práce, ktorý môže vstúpiť aj do rozhodnutí FEDu, pomer zamestnaných k celkovému obyvateľstvu, ktorý nie je týmto štatistickými vplyvmi zasiahnutý. Ten sa od vypuknutia krízy potáca na najnižšej úrovni za posledné tri dekády, v auguste bol na úrovni 58,5 %.

Priemerný ročný pomer zamestnaných k celkovému obyvateľstvu

2012-09-18_emp2pop

Ohľadom toho, že sa tento ukazovateľ začne v blízkej budúcnosti zlepšovať sme ale skeptickí, keď nepomohla od roku 2009 injekcia do finančného systému FEDu v objeme 2,1 bil. dolárov, tak si nemyslíme, že 40 mld. dolárov mesačne niečo zásadne zmení.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto - SITA/AP

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity