Aktuality

Aký výsledok volieb prináša najväčšie riziko „fiškálnej priepasti“?

Voľba Kongresu je pre trhy minimálne rovnako dôležitá ako voľba prezidenta

384351

Dnešné americké voľby nie sú ani tak o tom, ktorý program vyhrá, ale o tom, či po voľbách nastane taká konštelácia, ktorá zabráni nástupu „fiškálnej priepasti“ v krajine. Pri mediálnom ošiali okolo súboja Obamu s Romneym sa zabúda, že sa uskutočňujú aj voľby do Kongresu – voliť sa bude celá Snemovňa reprezentantov a tretina Senátu. A práve celkové rozloženie politických síl po oboch týchto voľbách bude z nášho pohľadu pre ďalší vývoj na trhoch najrozhodujúcejšie.

Pokiaľ totiž nastane patová situácia a zákonodarcovia nedokážu nájsť spoločnú reč, tak sa môže spustiť séria udalostí, ktorej dôsledok bude neadresný rast príjmov a pokles výdavkov, ktorý by mal dosiahnuť úrovne zhruba 500 mld. dolárov, čo predstavuje viac ako 3 % HDP. Pokiaľ by k tomu došlo, tak USA čaká výrazné spomalenie ekonomického rastu, v tom horšom prípade dokonca recesia.

Zoznam udalostí, ktoré na prelome rokov nastanú je nasledovný:

  • vypršanie Bushových daňových úľav v objeme 221 mld. USD a ďalších daňových úľav v objeme 65 mld. USD
  • vypršanie Obamovho dočasného zníženia odvodov v objeme 95 mld. USD
  • nový zdravotný odvod v rámci Obamovej reformy zdravotníctva vo výške 18 mld. USD
  • znižovanie výdavkov o 103 mld. K nemu dôjde na základe zákona, ktorý v uplynulom roku umožnil navýšiť dlhový strop, a ktorý stanovuje plošné škrty pokiaľ nedôjde na dohodne na konsolidačných opatreniach minimálne v rovnakom objeme.
  • k tomu všetkému USA dosiahnu niekedy v decembri dlhový strop, ktorý je možné rôznymi opatreniami (ako napríklad dočasný odpredaj aktív federálnych dôchodkových fondov) podobne ako v uplynulom roku predĺžiť do marca

To celé navyše komplikuje fakt, že nový Kongres začne svoju činnosť až tretieho januára a prezident bude inaugurovaný až dvadsiateho januára. Ťažko je pritom možné očakávať, že dosluhujúci Kongres (Snemovňu kontrolujú republikáni, v Senáte majú tesnú väčšinu demokrati) a prípadne aj prezident sa dohodnú na riešení problému. Najpravdepodobnejšou alternatívou je, že budú prijaté opatrenia, ktoré vytvoria niekoľko mesiacov priestoru pre nový Kongres a prípadne aj prezidenta pre ukutie riešenia. Čím dlhšie sa ale bude s prijatím takýchto dočasných opatrení otáľať, tak tým viac negatívnych impulzov pre trhy môže doraziť.

Zásadné ale bude nové zloženie kongresu a to, kto bude novým prezidentom, pretože to vyzerá tak, že práve oni budú začiatkom budúceho roka viesť tie dôležité rokovania. Najhoršou alternatívou je to, keď bude prezident z jednej strany a Snemovňu reprezentantov a Senát bude kontrolovať druhá strana. V prezidentských voľbách zatiaľ prieskumy favorizujú Obamu, vo voľbách do Snemovne reprezentantov to vyzerá na pohodlné udržanie si väčšiny pre republikánov a v senáte, kde sa dnes volí len tretina kresiel, to vyzerá na tesnú prevahu pre demokratov. Ako v súčasnosti vyzerá situácia čo sa týka prieskumov podľa portálu realclearpolitics ukazuje nasledujúca tabuľka:

Takej konštelácie, kedy mali republikáni solídnu prevahu v Snemovni reprezentantov, demokrati tesnú väčšinu v Senáte a prezidentom bol Obama, čo je situácia, ktorá je na základe prieskumov najpravdepodobnejšia, sme boli svedkami v minulom roku, kedy sa americkí politici nedokázali dohodnúť na rozpočtovom pláne a problémy presunuli do súčasnosti. Celkom pravdepodobný scenár teda je, že v americkom Kongrese bude horúco a že sa rokovania môžu pretiahnuť. To by mohlo doľahnúť nielen na náladu na trhoch ale aj na vývoj americkej ekonomiky. Čím menší stimul by americká ekonomika v budúcom roku dostala, tak tým pomalší by bol jej rast.

Opakujeme však, že to čo je pre ekonomiku z krátkodobého hľadiska dobré, z dlhodobého byť nemusí. To je aj tento prípad, kedy sa problémy len odsúvajú do budúcna a s rastúcim zadlžením sa zväčšujú...


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Obama

,

USA