Aktuality

Americké hypotekárne sadzby začínajú rásť

V prípade pokračovania rastu by tento stimul pre americkú ekonomiku skončil

370555

Americká ekonomika v posledných mesiacoch vo veľkom ťažila z historicky najnižších výnosov z dlhodobých dlhopisov, od ktorých sa odvíjajú aj hypotekárne sadzby. Trh s bývaním je síce na dne a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal pozviechať, ale nízke hypotekárne sadzby ovplyvňujú ekonomiku aj iným kanálom: spúšťajú refinancovanie hypoték, ktorá spočíva v tom, že si Američania zoberú novú hypotéku za nižšie sadzby, ktorou splatia tú starú.

Objem ich hypotekárneho dlhu sa síce nemení, ale znížia sa im splátky, a v peňaženkách im ostáva viac na spotrebu, a zo zvýšenej spotreby ťaží celá americká ekonomika. Tento proces sa spustí stále po tom, čo hypotekárne sadzby klesnú výraznejšie pod predošlé minimum (viď graf), jeho posledná vlna sa začala v druhej polovici minulého roka po prudkom poklese výnosov z amerických dlhopisov, ktoré sa tešili v dôsledku dlhovej paniky v eurozóne silnému dopytu.

Vývoj priemerných sadzieb na 30-ročné hypotéky (modrá) a indexu refinancovania hypoték (oranžová) v USA:

2012-03-27_US refi

Z nášho pohľadu bolo práve refinancovanie hypoték jedným z hlavných faktorov amerického ekonomického oživenia z posledných mesiacov. Lenže, takýto stimul má jeden háčik, hypotekárne sadzby nemôžu klesať donekonečna, lebo sú smerom nadol ohraničené nulou. Nula je len teoretická hranica, pretože zadarmo na 30 rokov požičiavať nikto nebude, a tak je tá hranica ďaleko vyššia, a určite je bližšia súčasným sadzbám ako nule. Priestor pre ďalší obdobný stimul tak vysýcha.

V súčasnosti sme ale skôr svedkami opaku, výnosy z amerických dlhopisov, ktoré sa silnému dopytu tešia predovšetkým v čase neistoty na trhoch, sa ale postupne s pozitívnou náladou investorov vybrali v marci nahor, čo sa prejavilo aj na hypotekárnych sadzbách, ktoré sa po piatich mesiacoch pri tridsaťročnej splatnosti vrátili nad 4 % p.a (viď obrázok). Nič strašného sa zatiaľ nedeje, pokiaľ by ale úročenie pokračovalo v raste, tak by sa tento stimul pre americkú ekonomiku skončil. Dokonca by to mohlo na americkú ekonomiku zapôsobiť negatívne, keďže časť hypoték je denominovaná variabilne, takýmto hypotekárnym dlžníkom by tak naopak náklady na obsluhu dlhu vzrástli.

2012-03-27_US 30y


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

hypotéka

,

komodity

,

USA