Aktuality

Apple – ďalšia technologická bublina?

Exponenciálny rast začína nebezpečne pripomínať index NASDAQ pred prasknutím technologickej bubliny

370250

Akcie Apple v posledných troch mesiacoch doslova explodovali. Spolu so všeobecne pozitívnou náladou na trhoch, ktorú odštartovala ECB so svojimi neobmedzenými tendrami na trojročné peniaze, ich nakopli predovšetkým ohromujúce výsledky hospodárenia vo štvrtom kvartáli, kedy spoločnosť vykázala o 37 % vyšší zisk na akciu a o 20 % vyššie tržby než sa prognózovalo. Od konca decembra tak akcie Apple prelomili silné psychologické hranice 400, 500 a v posledných dňoch dokonca 600 dolárov za akciu.

K prelomeniu posledne menovanej hranice im pomohlo aj rozhodnutie spoločnosti distribuovať svoje rekordné zisky akcionárom. Od fiškálneho kvartálu začínajúceho sa v júli bude vyplácať kvartálnu dividendu vo výške 2,65 dolára na akciu a vo fiškálnom roku 2013 začínajúcom sa v septembri začne skupovať späť akcie celkovo v objeme 10 mld. dolárov.

Spoločnosť tak reaguje na exponenciálne rastúcu hotovosť a finančné investície, ktoré v posledných rokoch naakumulovala, ktoré sa odhadujú sa na úroveň viac ako 100 mld. dolárov, a uspokojuje tak akcionárov, ktorí akcie spoločnosti nakupovali v očakávaní, že Apple začne svoje zisky distribuovať.

Exponenciálny rast akcií Apple v poslednom kvartáli aj napriek ohromujúcim výsledkom hospodárenia považujeme za príliš prudký a do budúcna vidíme výrazné riziko ich poklesu. A to v prípade, že výsledky hospodárenia v niektorom z ďalších kvartálov sklamú. Prudký rast cien akcií totiž odzrkadľuje očakávania, že Applu sa bude dlhodobejšie naďalej dariť výrazne navyšovať zisky aj tržby. To je pri spoločnosti, ktorú v súčasnosti ťahajú nahor predovšetkým dva produkty na vysoko konkurenčných trhoch, pomerne rizikový predpoklad.

Navyše, keď sa pozrieme do histórie, tak tento exponenciálny rast začína nebezpečne pripomínať index NASDAQ niekoľko týždňov pred prasknutím technologickej bubliny, ich porovnanie je viditeľné na grafe dole. Pri takomto raste stačí jeden slabší výsledok hospodárenia a akcie môžu nabrať smer prudko nadol.

Vývoj indexu NASDAQ v čase technologickej bubliny (ľavá os) a súčasný vývoj akcií Apple (pravá os):

2013-03-21_apple

Netvrdíme, že k tomu musí dôjsť už v tomto kvartáli, dokonca pokojne môžu ešte niekoľko mesiacov rásť. Každopádne história ukazuje, že prudký rast tržieb a ziskov nie je možné udržať donekonečna, a keď príde spomalenie, tak akcie vstúpia do dlhodobejšieho klesajúceho trendu.

Preto ak vlastníte akcie Applu, je dobré mať v kalendári dátumy zverejňovania výsledkov hospodárenia, ktoré môžu rastúci trend v prípade slabších výsledkov zlomiť. Najbližšie výsledky, za január až marec, by mala spoločnosť zverejniť 20. apríla.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto - Quartarolo/sxc.hu

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

Apple

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity