Aktuality

Čísla z USA nepotešili, pokles úročenia však ekonomike dodáva impulz

Nižšie hypotekárne sadzby americkým domácnostiam znížiť náklady na obsluhu dlhu

377371

Hoci v súčasnosti väčšina dát z americkej ekonomiky vyzerá zle a americká ekonomika podľa nich spomaľuje, tak v najbližších mesiacoch nevidíme veľkú pravdepodobnosť pre recesiu v krajine. A to z toho dôvodu, že americká ekonomika dostáva stimul od výrazného poklesu úročenia v posledných týždňoch, ktoré je jednak dielom neistoty v dôsledku neustále eskalujúcej európskej dlhovej krízy a aj globálneho ekonomického spomalenia, ktoré nahnali investorov do vysokolikvidných amerických dlhopisov, ktoré považujú za bezpečné, a ich výnosy týmpádom klesli. A práve od ich výnosov sa odvíjajú úročenie v krajine.

Nie je síce možné očakávať, že pri nižších úrokoch sa teraz začnú americké domácnosti masovo zadlžovať, ostatne podľa dát FEDu aj napriek klesajúcemu trendu v dlhodobom úročení zadlženie amerických domácností stále klesá a v prvom kvartáli sa nachádzalo dokonca na najnižšej úrovni od roku 2006. Nižšie hypotekárne sadzby ale môžu americkým domácnostiam znížiť náklady na obsluhu dlhu, čím by im ostalo viac v peňaženkách na spotrebu.

Tento proces už v súčasnosti prebieha. Graf nižšie ukazuje index refinancovania hypoték (oranžový histogram) a vývoj tridsaťročných hypotekárnych sadzieb (červená krivka). Ako je z grafu vidno, tak zhruba od mája, kedy hypotekárne sadzby opäť začali klesať, index refinancovania výrazne vzrástol, a to dokonca na najvyššiu úroveň od roku 2009. Mnohé americké domácnosti si tak staré hypotéky splácajú novými s nižšími sadzbami a v peňaženkách im týmpádom každý mesiac ostáva viac dolárov, ktoré môžu minúť. Práve preto si myslíme, že americkú ekonomiku môže v blízkej budúcnosti v môže podporiť spotreba domácností.

Tento „tlmiaci“ efekt na americkú ekonomiku, ktorej nedôvera dáva impulz v podobe poklesu úročenia, však má svoje obmedzenie. Hypotekárne sadzby nemôžu klesať do nekonečna. V posledných rokoch sa prirážka tridsaťročných hypotekárnych sadzieb k americkým dlhopisom s rovnakou splatnosťou pohybuje zhruba na úrovni jedného percentuálneho bodu. V súčasnosti sa výnosy z tridsaťročných amerických dlhopisov pohybujú okolo úrovne 2,5 %. Náš odhad je, že pri prehĺbení negatívnej nálady sa môžu dostať v budúcnosti maximálne niekam do pásma 1-1,5 %, čo by pre hypotekárne sadzby znamenalo priestor pre pokles ešte o 1-1,5 percentuálneho bodu. Vzhľadom na to, že ešte začiatkom milénia sa tridsaťročné hypotekárne sadzby pohybovali okolo úrovne 8 % to však americkú ekonomiku z biedy nevytrhne. Keď dosiahnu tieto sadzby dno sa priestor pre americkú ekonomiku na rozširovanie skrz nižšie náklady na obsluhu dlhu zatvorí a problémy vyplávajú na povrch. Ešte horší scenár je ten, kedy by úročenie v americkej ekonomike začalo rásť, čo by malo opačný efekt ako súčasný stimul...


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

USA