Aktuality

Dáta z USA signalizujú ďalší prepad marží

História sa začína opakovať

369897

Vráťme sa do úvodu roku 2011, kedy sa nové doláre, ktoré sa do finančného systému dostali v rámci druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania zo strany amerického FEDu, postarali o prudký rast cien komodít, a pozrime sa na nasledovnom grafe, čo nasledovalo v ďalších mesiacoch:

Vývoj cien ropy (čierna) a indexov výrobnej dôvery z USA (biela), UK (červená) a eurozóny (modrá)

Po prudkom raste cien ropy (a aj ďalších komodít) začali indexy výrobnej dôvery, ktoré vykazujú silnú koreláciu s HDP, prudko klesať. Čo sa stalo? Z nášho pohľadu sa udalosti zbehli nasledovne: Spoločnosti, ktoré čelili vyšším cenám vstupov tieto vyššie ceny pri slabom spotrebiteľskom dopyte a silnej konkurencii dokázali presunúť ďalej len čiastočne, čo im výrazne zatlačilo na marže. Aby aspoň čiastočne eliminovali tento negatívny dopad, tak začali pristupovať k úsporným opatreniam – prijímali menej ľudí, menej investovali, šetrili na prevádzkových nákladoch, čo sa následne začalo dotýkať aj ich dodávateľov, ktorí priamo s vyššími cenami vstupov do kontaktu neprišli, čo sa negatívne ťahalo celou ekonomikou a tá začala spomaľovať. Tento graf navyše ukazuje, že spomalenie ekonomiky až tak nesúvisí s dlhovou krízou, ako sa to bežne prezentuje, ale ďaleko viac s cenami komodít. Keby to bolo o dlhovej kríze, tak tieto indexy začnú prudko klesať nie od jarných mesiacov, ale od júla, kedy sa spustili výpredaje talianskych a španielskych dlhopisov.

Dnešná situácia začína pripomínať tú z uplynulého roka: Popredné centrálne banky, predovšetkým ECB, ktorú dlhová kríza zatlačila do kúta, opäť masívne uvoľňujú politiku a zaplavujú finančný systém novými peniazmi. Vo vidine ďalšieho rastu, časť z kopy neaktívnych peňazí vo finančnom systéme prúdi na komoditné trhy a ceny komodít opäť výrazne rastú. Spotrebiteľský dopyt je ale naďalej slabý, a spoločnosti majú problém presúvať vyššie vstupy ďalej. Naznačujú to vo štvrtok zverejnené dáta v rámci pravidelného mesačného reportu výrobnej dôvery v regióne New Yorku. Podľa nich index vstupných cien v marci oproti februáru vzrástol z 25,88b. takmer dvojnásobne na 50,62b., pričom index výstupných cien dokonca klesol z 15,29b. na 13,58b. Tlak na marže je teda späť. V eurozóne je situácia ešte horšia, keďže euro je ďaleko slabšie ako pred rokom a rast cien komodít v eurách je ešte vyšší, cena severomorskej ropy brent sa v eurách v súčasnosti pohybuje na historických maximách.

Vývoj indexov vstupných a výstupných cien výrobných spoločností z regiónu New Yorku vo februári a marci

2013-03-16_margin


Zdroj: Federal Reserve Bank of New York

Hoci v súčasnosti na trhoch predovšetkým vďaka injekcii čerstvých peňazí od centrálnych bánk panuje pozitívny sentiment, a ešte minimálne niekoľko týždňov pravdepodobne aj panovať bude, tak pokiaľ ceny komodít neustúpia, môžu v blízkej budúcnosti pribrzdiť túto pozitívnu náladu slabšie ekonomické dáta, ktoré budú mať na svedomí úsporné opatrenia podnikovej sféry v reakcii na prepad marží.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity