Aktuality

Dlhopisy eurovalu a Francúzska môžu stratiť významného kupujúceho

Od včera začal frank prudko oslabovať

386228

Ako sme písali v septembri v článku Ako Švajčiari financujú euroval a francúzske deficity, tak z intervencií na oslabenie švajčiarskeho franku voči euru s veľkou pravdepodobnosťou ťažili predovšetkým dlhopisy eurovalu a Francúzska. Tieto intervencie spočívajú v nákupe najkvalitnejších aktív, predovšetkým dlhopisov, denominovaných v eurách za vytlačené franky, čo na devízových trhoch navyšuje ponuku frankov a tlačí jeho kurz nadol. Práve títo dvaja emitenti boli v roku 2012 z európskych emitentov s AAA ratingom vo vydávaní nových dlhopisov najaktívnejší.

V posledných dňoch však prišlo Francúzsko a následne aj euroval o najvyšší AAA rating od agentúry Moody's. A keďže už druhú najvyššiu známku niekoľko mesiacov majú aj od S&P a švajčiarska centrálna banka SNB berie za smerodajný priemer ratingov od troch popredných agentúr (najvyšší rating má ešte na oboch emitentov Fitch), tak už ich dlhopisy v očiach SNB nie sú na úrovni AAA.

Podľa kvartálneho bulletinu nakupuje SNB v značnej miere aktíva ohodnotené známkou AAA, ktorou bolo ku koncu septembra ohodnotených až 86 % jej dlhopisov. Toto zníženie ratingu tak do budúcna pokiaľ by SNB ostala verná svojej politike nákupu v drvivej väčšine AAA dlhopisov, mohlo znamenať pre dlhopisy eurovalu a Francúzska stratu asi najvýznamnejšieho kupujúceho, resp. výrazne nižšie nákupy z jeho strany. Nasledujúci graf ukazuje koreláciu medzi devízovými rezervami SNB (červená) a výnosmi z desaťročných francúzskych dlhopisov.

Samozrejme korelácia nemusí automaticky znamenať kauzalitu. Ekonomická logika ponúka okrem toho, že za poklesom výnosov stojí SNB, aj druhé vysvetlenie. A to, že za týmito pohybmi stojí tretí faktor – averzia k riziku v dôsledku dlhovej krízy, ktorá zvýšila dopyt po bezpečných francúzskych dlhopisoch a zároveň vytvorila predajný tlak na euro, čo nútilo SNB intervenovať. Pokiaľ by za tým ale stálo len to, tak by s ústupom averzie k riziku výnosy z francúzskych dlhopisov rástli, čo sa nestalo.

Predpokladajme teda, že SNB aspoň čiastočne prispela k poklesu výnosov francúzskych dlhopisov a aj dlhopisov eurovalu. Tak pokiaľ by SNB nepoľavila zo svojich pravidiel, tak sa priestor pre pokles výnosov francúzskych dlhopisov zužuje. V súčasnosti to ale príliš nie je témou, pretože EUR/CHF je už vyššie nad úrovňou 1,20 a SNB tak nie je nútená intervenovať, teda nakupovať akékoľvek dlhopisy.

Od včera začal frank prudko oslabovať. Jediný dôvod, ktorý pre to vidíme je zavedenie negatívnych sadzieb na vklady do druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse, ktoré je reakciou na dlhodobejšie negatívne výnosy zo švajčiarskych dlhopisov. V zásade, pokiaľ ste švajčiarsky klient, tak sa vám oplatí presúvať peniaze do eurozóny, kde dostanete aspoň nejaké úročenie, a nakoľko SNB je v súčasnosti ochotná pustiť frank voči euru len jedným smerom – nadol, tak výkyvoch na devízových trhoch môžete len zarobiť, takže toto oslabenie logiku má. Toto oslabenie franku ale pre SNB vytvára príležitosť na zbavenie sa časti devízových rezerv, ich predaj by síce frank posilnil, ale nezatlačil EUR/CHF pod 1,20. Pokiaľ by sa SNB chcela naďalej prevažne orientovať na najkvalitnejšie aktíva, tak najvážnejšími kandidátmi na predaj sú francúzske dlhopisy a dlhopisy eurovalu...

Vývoj kurzu EUR/CHF


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmia televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Francúzsko

,

komodity