Aktuality

Dlhová kríza: danajský dar pre európske domácnosti

Euro oslabuje, akciové trhy padajú a na trhoch začína opäť panovať nervozita

373708
19.05.2012 / Jaroslav Brychta

Európska dlhová kríza sa po krátkej prestávke začala opäť zahrýzať do cien štátnych dlhopisov členských krajín eurozóny. Tie naďalej klesajú, vďaka čomu dnes Španielsko za desaťročné bondy musí ponúkať 6,3 %, zatiaľ čo talianske výnosy medzitým stúpli až na 5,9 %. Euro oslabuje, akciové trhy padajú a na trhoch začína opäť panovať nervozita.   

Problémy v Európe, ktoré na vlastnej koži začali znovu pociťovať aj európske domácnosti, sú ale vítanou úľavou pre Spojené štáty, pretože sa práve vďaka nim môžu americké domácnosti zadlžovať stále lacnejšie. Ako dôkaz poslúži graf nižšie, ktorý zachytáva priemerný výnos na hypotéku s päťročnou fixáciou, ktorý teraz v USA dosahuje rekordne nízkych 2,68 %. Ako je niečo také vôbec možné?

Úroková sadzba na hypotéky s päťročnou fixáciou, USA, národný priemer

dlhova_kriza_tabulka_01

Zdroj: Bloomberg

Dôvodom je vysoký záujem o americké dlhopisy. Tie sú investormi vnímané ako jedno z mála bezpečných aktív na trhu, o ktoré je teraz mimoriadny záujem. Čím horšia je totiž situácia v Európe, tým väčší je dopyt po bezpečnom americkom dlhu. Napríklad za desaťročné americké bondy dnes investori požadujú iba 1,7% výnos. V prípade päťročných dlhopisov potom výnosy klesli až na 0,74 % a päťročná fixácia hypoték tento vývoj s určitou rizikovou prirážkou veľmi verne kopíruje.

Práve nižšie sadzby sú potom jedným z dôvodov odlišného ekonomického vývoja, ktorý momentálne pozorujeme v Európe a v USA. Americké domácnosti sa síce už prestali zadlžovať a ich celkový dlh v posledných rokoch viac menej stagnuje. Prostredníctvom refinancovania starších záväzkov sú však schopné znížiť náklady na obsluhu dlhu a ušetriť tak nemalé finančné prostriedky.  Napríklad pri súčasných sadzbách by mesačná splátka na 30ročnú hypotéku vo výške 200 tis. dolárov dosahovala približne 810 dolárov. Ešte pred rokom sa ale pohybovala o 60 dolárov vyššie a pred vypuknutím finančnej krízy dosahovala dokonca 1 200 dolárov.  Americké domácnosti si tento fakt dobre uvedomujú, vďaka čomu sú v poslednej dobe na hypotekárnom trhu v USA až tri štvrtiny celkového objemu závislé na refinancovaní starých hypoték.

O podobnom stimule  môžu európske domácnosti  iba snívať. Napríklad úrokové sadzby na hypotéky v Španielsku už viac než rok nepretržite rastú a v súčasnosti dosahujú v priemere pri fixácii na období 1-5 rokov až 5,9 %. Španieli si tak nielenže neberú nové úvery, ale zároveň sú nútení platiť výrazne vyššie splátky na tie hypotéky, pri ktorých je potrebné dojednať nové podmienky po uplynutí fixačného obdobia. 

Priemerná úroková sadzba na hypotéku s fixáciou v období 1 – 5rokov, Španielsko

dlhova_kriza_tabulka_02

Zdroj: ECB

Tento krátkodobý stimul, ktorého sa v poslednej dobe Spojeným štátom, vďaka problémom v Európe, dostáva, je však pre americké domácnosti skôr danajským darom. Nízke sadzby sú návykové, a čím viac je na nich ekonomika závislá, tým horšie sú abstinenčné príznaky. Svoje o tom vedia napríklad práve v Španielsku, kde sa z amerického sna o bezstarostnom živote na dlh postupně stáva ta najhoršia nočná mora.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

,

forex

,

komodity