Aktuality

Druhý kvartál v znamení slabších očakávaní

Silnými výsledkami prekvapil Boeing, jeho akcie si po zverejnení výsledkov pripísali vyše 5%

377007

V tomto týždni sa začala na akciových trhoch výsledková sezóna, čo je obdobie, kedy sa raz za kvartál stretávajú prognózy investorov ohľadom výsledkov hospodárení s realitou. Tieto prognózy sa často krát nezhodujú s vykázanými výsledkami a tak sa stáva, že je reakcia akcií pomerne búrlivá, či už jedným alebo druhým smerom, čo obchodníkom v správnych pozíciách dokáže vyniesť solídne zisky. V poslednej výsledkovej sezóne prekvapil z veľkých spoločností silnými výsledkami napríklad Boeing, ktorého akcie si po zverejnení výsledkov pripísali vyše 5 %.

Vývoj akcií Boeing v čase zverejňovania prvokvartálnych výsledkov hospodárenia:

Výsledkovú sezónu už tradične otvoril ako prvý komponent z amerického blue-chip indexu Dow Jones hlinikárenský gigant Alcoa, ktorý aj napriek medziročnému prepadu zisku na akciu o viac ako 80 % na 6 centov dokázal prekonať prognózy na úrovni 5 centov na akciu. Podobne spoločnosť dosiahla aj o niečo lepšie než očakávané tržby na úrovni 5,96 mld. dolárov. Aj napriek tomu, že spomaľujúca americká ale aj globálna ekonomika dolieha na výsledky spoločností, samotná výsledková sezóna nemusí ako ukázala Alcoa dopadnúť zle, a to z toho dôvodu, že klesajú aj očakávania čo sa týka výsledkov hospodárenia.

Jedným zdrojom slabších očakávaní sú samotné firmy, ktoré menia svoje prognózy. Pre druhý kvartál 33 spoločností z päťstočlenného amerického indexu S&P 500 zmenilo prognózy smerom nadol, a prognózy smerom nadol menia aj analytici, podľa ktorých zostavujú agentúry očakávania. Nasledujúci graf ukazuje vývoj očakávaní zisku na akciu za druhý kvartál pre celý index S&P 500 vytvorený agentúrou Bloomberg, ktorý od apríla až do začiatku výsledkovej sezóny konštantne klesal. Spolu s ním väčšinu času klesal aj index S&P 500, takže je možné povedať, že slabšie očakávania sú čiastočne zohľadnené aj v cenách amerických akcií.

2012-07-13_EPS

Naplno sa výsledková sezóna rozbieha už v ďalšom týždni, kedy sa denne dočkáme výsledkov hospodárenia viacerých významných spoločností. Prehľad tých najvýznamnejších spolu s očakávaniami ziskov na akciu ako aj tržieb je zobrazený na najbližšie 2 týždne nájdete pod týmto odstavcom.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity