Aktuality

Eurobondy by boli najpodobnejšie belgickým dlhopisom

Po zvolení Francúzskeho prezidenta nadobúdajú rastúcu popularitu medzi európskymi politikmi

374104

S opätovne rastúcimi dlhovými a ekonomickými problémami v eurozóny sa späť na stôl dostávajú staršie návrhy na ich riešenie – výraznejšia podpora zo strany tlačiarní ECB a eurobondy.  Pokiaľ sa bude situácia na dlhopisových trhoch zhoršovať, čo sa z nášho pohľadu bude, keďže dlhy naďalej rastú a ekonomiky stagnujú, tak pokiaľ v eurozóne pretrvá protibankrotový postoj, tak sa po jenom z týchto riešení siahne. V tomto krátkom článku sa bližšie pozrieme na eurobondy, ktoré po zvolení Hollanda za Francúzskeho prezidenta nadobúdajú rastúcu popularitu medzi európskymi politikmi. Konkrétne na to, aký by mohli mať rating, a ktorým krajinám by znížili a ktorým zvýšili náklady na obsluhu dlhu.

Keď priradíme ratingom krajín eurozóny od troch najväčších agentúr hodnoty podľa bonity od 1 do 17, s tým, že 1 bude najvyšší AAA rating, a 17 bude rating CCC a nižší, ktorý v súčasnosti má len Grécko, a prenásobíme ich podielom na HDP eurozóny, tak dostaneme priemernú hodnotu pre všetky tri agentúry na úrovni 3,7. (viď tabuľka).  Po zaokrúhlení by sme dostali cifru 4, teda pokiaľ by rating eurobondov mal odzrkadľovať ratingy jednotlivých krajín eurozóny, tak by mal mať najbližšie k štvrtému najvyššiemu ratingu. 

Štvrtý najvyšší rating od všetkých troch agentúr má v súčasnosti Belgicko. Pokiaľ budeme predpokladať, že výnosy z eurobondov sa budú pohybovať na podobných úrovniach, ako výnosy z belgických dlhopisov, tak by zavedenie eurobondov pomohlo znížiť náklady na obsluhu dlhu deviatim krajinám eurozóny (v tejto skupine by pravdepodobne bolo aj Slovensko, pokles výnosov v jeho prípade by však nebol príliš markantný), naopak siedmym by pravdepodobne vzrástli. Najviac by si pomohlo Grécko, najmenej Nemecko. (viď tabuľka)

2012-05-25_yields

Pomohli by ale eurobondy vyriešiť problémy? V tomto bode ostávame skeptickí, ekonomika eurozóny rastie v posledných rokoch výhradne vďaka štátnemu dlhu, ktorým udržia pri živote viaceré neživotaschopné investície, ktoré prinášajú na jedno euro dlhu ďaleko nižší ekonomický úžitok. Eurobondy teda považujeme len za nástroj na napumpovanie ešte väčšieho objemu dlhu do ekonomiky, ktorý má potenciál problémy na určitý čas odložiť. A ten vôbec čas nemusí byť dlhý, dôvera voči ratingu na štvrtej najvyššej úrovni je vrtkavá, ukazuje to aj vývoj na desaťročných belgických dlhopisoch:


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

Belgicko

,

dlhopisy

,

,

forex

,

Francúzsko

,

komodity