Aktuality

Eurodolár ostáva nadhodnotený

Euro ťaží z návratu pozitívnej nálady na finančné trhy

370932

Euro od nového roka ako riziková mena ťaží z návratu pozitívnej nálady na finančné trhy a od januára sa dokázala z úrovní pod 1,27 dolára za euro vyhrabať späť nad 1,30 a v posledných dňoch sa obchoduje nad úrovňou 1,33. Je táto úroveň v súlade s ekonomickými fundamentmi?

Jedným z hlavných determinantov vývoja menových párov je rozdiel úročenia medzi ekonomikami, presnejšie rozdiel očakávaného úročenia. Logika, ktorá sa za tým skrýva hovorí, že peniaze si hľadajú cestu do vyššie úročených aktív. Graf pod týmto odsekom ukazuje rozdiel medzi forwardovými kontraktmi na polročnú medzibankovú pôžičku začínajúcu sa o rok (a končiacu o rok a pol) v eurozóne a USA (žltá čiara) a EURUSD (čierna čiara). Ako ukazuje graf, korelácia je veľmi silná. Od maxím okolo 150 bodov v lete 2010 klesol tento forwardový úrokový diferenciál zo 150 bázických bodov k úrovni 22 bodov. Najväčší pokles bol zaznamenaný v lete a na jeseň minulého roka, kedy sa jednak vrátila dlhová kríza a zároveň ekonomické dáta naznačovali ekonomické spomalenie, čo sa postaralo o rast očakávaní uvoľňovania politiky ECB. Tieto očakávania sa napokon naplnili, ECB dvakrát znížila sadzbu na refinančné operácie z 1,5 % na 1 % a naliala do finančného systému stovky miliárd eur. Vývoj forwardového úrokového diferenciálu neskôr nasledoval aj EURUSD.

 

2012-04-02_eurusd FRA

Od nového roka sa však s rastom eura nožnice opätovne otvárajú, navyše v pozvoľnom poklese pokračuje aj úrokový diferenciál, a pokiaľ by táto korelácia mala aj naďalej platiť, tak euro by malo v horizonte najbližších týždňov, prípadne mesiacov, oslabiť. Druhou alternatívou na zachovanie korelácie by bol rast očakávaní zvýšenia úročenia v eurozóne, vzhľadom na problémy, ktorými si eurozóna v súčasnosti prechádza, je skôr pravdepodobné, že úročenie pôjde ešte viac nadol ako nahor, a tak aj z tohto dôvodu očakávame pokles eura. Najmä pokiaľ by mali z ekonomiky aj naďalej prichádzať slabšie čísla, čo by euru ako rizikovej mene rozhodne nepomohlo.

Na pokles eura ukazuje aj ďalší ukazovateľ aktivity centrálnych bánk  v oboch krajinách – pomer aktív FEDu a ECB (modrá čiara) naznačujúci pomer medzi dolárovou a eurovou likviditou, ktorý taktiež vykazuje značnú koreláciu s vývojom EUR/USD (čierna čiara):

2012-04-02_ECB FED EURUSD


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity