Aktuality

FED navyšuje „operáciu twist“, čo to znamená?

V rámci pokračovania operácie twist vymení FED krátkodobé dlhopisy za dlhodobé v objeme 267 mld. dolárov

375771

Americká centrálna banka na včerajšom zasadnutí rozhodla o predĺžení „operácie twist“, ktorá mala pôvodne skončiť koncom júna. Tá spočíva v predaji dlhopisov s krátkodobou splatnosťou vo vlastníctve FEDu a nákupe dlhopisov s dlhodobou splatnosťou za utržené peniaze. FED sa tým snaží vyšším dopytom po štátnych dlhopisoch s dlhodobou splatnosťou, od ktorých sa v USA odvíja úročenie v celej ekonomike, toto úročenie znížiť a poskytnúť tak americkej ekonomike dodatočný stimul.

Hoci mnohí tvrdia, že operácia twist nie je príliš účinná, keďže sa dlhopisy nenakupujú za vytlačené peniaze, ale sú financované predajom aktív, my si to nemyslíme. Áno, na finančné trhy nemá ani zďaleka taký efekt ako kvantitatívne uvoľňovanie (QE), na druhej strane ale pre ekonomiku môže dokonca poskytnúť väčší stimul. A to z toho dôvodu, QE má tendenciu výnosy z dlhopisov a týmpádom aj úročenie v ekonomike zvyšovať, a nie znižovať.

Vývoj výnosov z amerických desaťročných dlhopisov (žltá) a objemu štátnych dlhopisov v súvahe FEDu (biela) počas QE2

Dôvod neúčinnosti QE2 (QE1 necielila štátne dlhopisy ale hypotekárne aktíva, a tak porovnanie s QE1 nie je na mieste) na dlhopisové trhy vidíme nasledovný: Tým, že FED začal tlačiť peniaze, tak spustil na finančných trhoch apetít po riziku, a investori v očakávaní rally nakupovali predovšetkým rizikové aktíva. Naopak ale vyťahovali prostriedky z bezepečných aktív, a tou najlikvidnejšou skupinou bezpečných aktív na svete sú americké dlhopisy. Predaje amerických dlhopisov zo strany súkromného sektora bol teda vyšší ako nákup dlhopisov zo strany FEDu, ktorý dosiahol 600 mld. USD, čo výnosy poslalo nahor. Okrem toho, že QE2 poslalo nahor akcie aj komodity, teda americkej ekonomike skôr skrz vyššie úroky a ceny vstupov uškodilo, než pomohlo. Je potrebné dodať, že v čase spustenia QE2 FED vyjadroval obavy z deflácie, jadrový ukazovateľ inflácie bol na historických minimách 0,6 %, takže cieľ FEDu navýšiť infláciu, QE2 naplnilo.

Operácia Twist rieši problém FEDu pri nákupe dlhodobých dlhopisov s risk-on efektom, ktorý vyháňa obchodníkov z dlhopisov a tlačí do rizikových aktív, keďže FED do finančného systému nenalieva nové doláre, ktoré by risk-on efekt vyvolali (a týmpádom na rozdiel od QE ani neoslabuje dolár). A tak sa operácii twist darí stláčať nadol dlhodobé úrokové sadzby a poskytovať tak americkej ekonomike priestor pre ďalšie rozširovanie skrz znižovanie nákladov na obsluhu dlhu pre ekonomické subjekty v krajine. Dopyt FEDu dokonca dokázal udržať výnosy nízko aj pri novoročnom raste cien rizikových aktív, za ktorými stála predovšetkým ECB a jej neobmedzené tendre na trojročné peniaze (LTRO). Nasledujúci graf ukazuje, ako výnosy z desaťročných amerických dlhopisov nerástli ani v čase novoročnej rally, kým pri predošlých akciových rally rástli. Následne v posledných týždňoch so súčasnou averziou k riziku výnosy klesli na nové historické minimá, čomu môžu z nášho pohľadu v nemalej miere ďakovať aj operácii twist.

Vývoj výnosov z desaťročných amerických dlhopisov (biela) a amerického akciového indexu S&P 500 (červená)

V rámci včera odklepnutého pokračovania operácie twist vymení FED krátkodobé dlhopisy (so splatnosťou do troch rokov) za dlhodobé v objeme 267 mld. dolárov. Toto neokrúhle číslo je znakom toho, že FED hodlá predať všetky dlhopisy so splatnosťou do troch rokov a viac ich už nemá. Ani to však nemusí byť prekážkou pre prípadné ďalšie kolo twistu, pokiaľ by sa predĺžené prvé kolo stretlo s úspechom a dlhodobé úrokové sadzby v USA by pokračovali v poklese. FED totiž môže robiť twist na páku, t.j. bude si z medzibankového trhu požičiavať krátkodobé peniaze, za ktoré potom nakúpi štátne dlhopisy, čo je opäť situácia, kedy množstvo dolárov vo finančnom systéme nerastie.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

Fed

,

forex

,

komodity