Aktuality

Grécka koaličná väčšina sa scvrkáva

Ďalšie kľúčové hlasovania už vydržať nemusí

384786

Grécko má za sebou ďalší z dní D, kedy boli schválené ďalšie konsolidačné opatrenia a reformy trhu práce, ktoré od zadlženej krajiny žiada trojka výmenou za uvoľnenie ďalšej tranže zahraničnej pomoci v objeme 31,5 mld. eur. Tá by mala opäť na určitý čas udržať krajinu pri živote. Trojka síce s uvoľnením týchto peňazí váha, keď ale Grécko splnilo čo od neho chceli, tak si nemyslíme, že by od toho odskočila.

Schválenie týchto opatrení si však vyžiadalo vysokú daň. V letných mesiacoch sformovaná koalícia z víťaznej stredopravej Novej Demokracie, stredoľavého PASOKu a ľavicového DIMARu mala v gréckom tristočlennom zákonodarnom zbore väčšinu na úrovni 179 hlasov. Včerajší balíček však prešiel len 153 hlasmi. Z vládnej koalície bol sa 17 členov DIMARu ako vopred ohlásili zdržalo, šiesti členovia PASOKu a jeden člen Novej Demokracie hlasoval proti a jeden bol neprítomný.

Siedmych rebelov dve hlavné koaličné strany vyhodili, a tak sa koaličná väčšina scvrkla na 172 hlasov. Keď zoberieme do úvahy, že členovia DIMARu rebelujú ani nie štyri mesiace od vytvorenia vlády, tak sa koalícia pri ďalších konsolidačných opatreniach a reformách môže spoľahnúť na 155 hlasov, čo predstavuje na grécke pomery len mimoriadne tesnú menšinu.

Rozpočet na budúci rok, o ktorom by sa malo hlasovať v nedeľu táto väčšina s najväčšou pravdepodobnosťou podrží, keďže jeho podporu ohlásili aj členovia DIMARu. Pri hlasovaní o prípadných ďalších dôležitých opatreniach v budúcnosti to už ale také isté nemusí byť. Grécky premiér Samaras sa síce nechal počuť, že toto budú už posledné konsolidačné opatrenia, doteraz sa však stále prognózy rastu a deficitu ukázali byť mimoriadne optimistické:

2012-11-09_GR tab

Pokiaľ sa teda buď očakávania zmeny HDP alebo deficitu nenaplnia, čo je pri oboch vysoko pravdepodobné, tak bude zvonku vytváraný ďalší tlak na Grécko ku konsolidačným opatreniam. A vtedy môžu od podpory pre koalíciu mohli odskočiť ďalší poslanci a v konečnom dôsledku by to mohlo aj viesť k predčasným voľbám. Z nášho pohľadu by to bol malý zázrak, pokiaľ by súčasná koalícia ostala pokope celé štyri roky.

Pokiaľ by sa rozpadla, tak by to znamenalo nielen pre Grécko ale aj pre celú eurozónu krušné chvíle, pretože podľa prieskumov vedú ľavicoví radikáli zo Syrizy, ktorí sú proti zahraničnej pomoci. Víťaz volieb navyše dostáva ako bonus pre jednoduchšie zostavovanie vlády v parlamente 50 kresiel navyše, takže so zostavením vlády by problémy mať nemuseli.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto - Bloomberg

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Grécko

,

komodity