Aktuality

Grécka odysea pokračuje čakaním na ďalšiu tranžu

Očakávame, že pomoc pre Grécko bude schválená aj tento krát

383791

Grécko čakajú ďalšie krušné dni. Podľa premiéra Samarasa krajine dôjdu eurá 16. novembra, kedy má krajina splatné pokladničné poukážky vo výške 4 mld. eur. Hoci si myslíme, že tento dátum nemusí byť definitívny a grécka vláda by nemusela mať problém predať ďalší krátkodobý dlh minimálne tým finančným inštitúciám, ktorým ho splatí, tak každopádne krajina by dlho bez ďalších peňazí nevydržala. A tak sa pozornosť bude v najbližších dňoch sústrediť na sériu udalostí, ktoré majú vyvrcholiť na summite ministrov financií 12 novembra, ktorý má ďalšiu tranžu v objeme 31,5 mld. eur odobriť.

Očakávame, že podobne ako stále, keď Grécku peniaze dochádzali, tak bude pomoc pre Grécko schválená aj tento krát. Bez opletačiek sa to ale nezaobíde. Grécko chce ďalšie dva roky na naplnenie plánovaného stlačenia deficitu pod 3 % HDP, k čomu bude potrebovať navýšiť objem zahraničnej pomoci podľa odhadov o 20 mld. eur, s čím nesúhlasia všetci veritelia. Trojka naopak chce od Grécka ďalšie úsporné opatrenia a reformy trhu práce, pričom predovšetkým s reformami trhu práce majú problém menší koaliční partneri Novej Demokracie. Demokratická ľavica, ktorá má v parlamente 16 poslancov z 300, opakovane potvrdila, že túto reformu nepodporí. Bez jej podpory by to síce prešlo, vzťahom v krehkej koalícii by to ale rozhodne neprospelo. S podporou reformy ale váhajú aj socialisti z PASOKu, bez ktorých by už táto reforma neprešla a na radikálnu opozíciu sa Nová Demokracia spoľahnúť nemôže.

V nasledujúcich dvoch týždňoch teda bude opäť okolo Grécka veselo a bude plniť titulky. Vláda plánuje prísť s balíčkom úsporných opatrení do parlamentu v stredu a o niekoľko dní na to s reformami trhu práce s vierou, že sa jej dovtedy podarí presvedčiť rebelujúcich koaličných partnerov. Na druhej strane barikády taktiež ešte diskusie neskončili, Nemcom síce už nevadia dva roky navyše pre Grécko, ale ďalšie peniaze, ktorými by krajina ufinancovala tento výpadok sa jej zdráhajú poslať.

Grécko teda bude jednou z ústredných tém v najbližších dňoch, schéma bude klasická – dobré správy pozitívne pre akcie a euro a zlé správy naopak. Aké správy budú prevažovať si odhadovať netrúfame, politikom do hláv totiž nevidíme, ale keďže ich základnou motiváciou je znovuzvolenie, tak sme presvedčení, že Grécko nezbankrotuje. Tým najhorším možným scenárom je, že definitívne rozhodnutie bude z dôvodu nedohody na jednej alebo druhej strane (riziko vidíme skôr na tej Gréckej) odložené o niekoľko týždňov. Medzitým pokiaľ to bude nevyhnutné, tak sa pre Grécko uvoľní z nasledujúcej tranže zopár miliárd, kým sa dohodnú na tom, čo je prijateľné pre Trojku, tak ako tomu bolo pri vyčkávaní na výsledok opakovaných gréckych parlamentných volieb v lete.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Grécko

,

komodity