Aktuality

Grécko prežilo ďalší deň D, akcie rastú

Ďalší z kľúčových dní pre Grécko dopadol dobre

369947

Podľa najnovších správ prejavilo záujem o dobrovoľnú výmenu gréckych dlhopisov 85,8 % súkromných držiteľov gréckych dlhopisov vydaných pod gréckou jurisdikciou a 69 % vydaných pod britskou jurisdikciou. Keďže podľa doložky o kolektívnom vyjednávaní podľa gréckeho práva stačí súhlas dvoch tretín veriteľov (podľa britského 75 %), aby sa stala výmena dlhopisov povinná pre všetkých, pričom Gréci sa už vyjadrili, že túto doložku hodlajú aktivovať, tak bude vymenených 100 % dlhopisov vydaných pod gréckym právom.

Celkovo by tak participácia po aktivácii tejto doložky mala dosiahnuť 95,7 %, čo by malo znížiť dlh Grécka o zhruba 105 mld. eur, pokiaľ k tomu pripočítame 11 mld. z odpustenia ziskov z gréckych dlhopisov zo strany ECB, ktoré je ešte stále v hre, sa táto suma môže vyšplhať až nad úroveň 115 mld. eur.

S tým, ako počas včerajšieho obchodovania prichádzali správy o silnej participácii, rástol aj optimizmus obchodníkov, a akcie napokon ukončili včerajšie obchodovanie so silnými ziskami. Paneurópsky index EuroStoxx 50 rástol o 2,17 % a širší americký index S&P 500 o 0,98 %. Euro sa na páre s dolárom vyšplhalo na týždňové maximá, a dnes ráno o 9:15 sa obchoduje na úrovni 1,3215.

Neobvykle ostali v tieni udalostí okolo Grécka zasadnutia centrálnych bánk v Európe. Bank of England podľa očakávania ponechala úrokové sadzby na historických minimách 0,5 %, a podobne aj objem ešte prebiehajúcich nákupov štátnych dlhopisov na úrovni 325 mld. libier. ECB vzhľadom na mimoriadny úspech trojročných dlhodobých refinančných operácií, ktoré sú z nášho pohľadu tým hlavným dôvodom súčasného pozitívneho sentimentu na trhoch, taktiež nezmenila nič ohľadom svojej politiky.

Za zmienku ale stojí zníženie prognózy ekonomického rastu v eurozóne a naopak zvýšenie prognózy pre infláciu zo strany ECB, kým horší výhľad pre ekonomický rast znamená pre ECB naďalej otvorené dvere pre prípadné ďalšie uvoľňovanie, vyššia inflácia ich naopak jemne priviera. Súčasný šéf ECB Mario Draghi má ale väčšiu toleranciu pre infláciu ako jeho predchodca Trichet a tak v prípade horšieho ekonomického vývoja v eurozóne môžeme aj pri vyššej inflácii očakávať ďalšie uvoľňovanie.

V úzadí ostali počas včerajšieho obchodovania aj ekonomické dáta, januárový index nemeckej priemyselnej výroby ukázal po decembrovom poklese o 2,6 % rast o 1,6 % (oč. +1,1 %), a nové americké žiadosti o podporu v nezamestnanosti mierne vzrástli z 354 tis. na 362 tis. (oč. 352 tis.). Tieto dáta nič nové nepriniesli, hoci v januári nemecká priemyselná výroba rástla, jej rast bol nižší ako decembrový pokles, a tak pozvoľný klesajúci trend tohto indexu, ktorý sa začal v lete 2011, pokračuje, a americké žiadosti o podporu sa aj napriek miernemu rastu držia na úrovniach, kde boli naposledy v roku 2008, čo potvrdzuje súčasnú dobrú kondíciu na americkom trhu práce.

Hlavnou udalosťou dnešného obchodovania, ktoré sa začalo pre Európu mierne v zelenom, bude bezpochyby februárový vládny report z amerického trhu práce (14:30; oč. zmena pracovných miest + 209 tis.). Z nových dát sa dočkáme aj januárovej britskej priemyselnej výroby (10:30; oč. +0,3 %), britského indexu výrobných cien (10:30; oč. +0,9 % m/m) a aj decembrovej americkej obchodnej bilancie (14:30; -48,9 mld. USD).


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto na titulke - vizuan/sxc.hu

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity