Aktuality

Írsko smeruje späť na finančné trhy

Po prípadnom znížení stále vysokého dlhu to ani zďaleka nemá vyhrané

376513

Po minulotýždňovom eurosummite, na ktorom došlo k dohode o využití eurovalu na rekapitalizáciu problémových bánk, sa hovorí predovšetkým o úľave pre Španielsko, ktorému sa do dlhu namiesto plnej sumy poskytnutej na pomoc bankám po novom započíta len podiel na garanciách týchto nových záväzkov z eurovalu. V závislosti od toho, či sa ručenia zúčastnia Grécko, Írsko a Portugalsko, to bude buď 11,87 % alebo 12,75 %. Jedna problémová krajina ale môže z výsledkov tohto summitu profitovať viac – Írsko.

Írsko bolo odstavené z finančných trhov a prinútené k prijatiu zahraničnej pomoci predovšetkým kvôli sanácii bankového sektora, ktorý stál po prasnutí realitnej bubliny na pokraji kolapsu. Keď sa ale do problémov dostalo väčšie Španielsko, a v eurovale nebolo dostatok prostriedkov pre obdobný trojročný program, tak bola eurozóna dotlačená k poľaveniu z prísnych pravidiel a rozhodla sa pomoc bankám centralizovať, aby zlý stav finančného sektora nezvyšoval nedôveru voči dlhu tej ktorej krajiny. Problémom ale je, že Írsko, ktoré prijímalo pomoc práve kvôli sanácii bánk takéto výhody nedostalo, a tak bude pre pokoj v eurozóne logické, že sa spätne zmenia podmienky pomoci Írsku. Práve o to sa snaží írska vláda.

Že záväzky Írska môžu výraznejšie klesnúť, očakávajú aj investori, ktorí sa po summite pustili do nákupov írskych dlhopisov, ktorých výnosy následne výrazne ustúpili. Pri deväťročných benchmarkových dlhopisoch sa priblížili k úrovni 6 %, čo je zhruba taká úroveň na ktorej sa v súčasnosti pohybujú výnosy zo španielskych dlhopisov, pričom ešte pred rokom presahovali jeden čas úroveň 17 %.

Vývoj výnosov z deväťročných írskych dlhopisov splatných v r. 2020

Situácia v Írsku je nasledovná – krajina naliala do bánk cca. 63 mld. eur, čo predstavuje zhruba 40 % HDP krajiny. 35 mld. z týchto peňazí išlo do tzv. mŕtvych bánk Anglo Irish a Irish Nationwide Building Society, ktoré vo veľkom financovali realitný boom a dosiahli také obrovské straty, že sa k normálnemu fungovaniu nemajú šancu vrátiť. Zvyšné peniaze putovali do dvoch veľkých bánk – Bank of Ireland a Allied Irish Banks a ešte do menšej Irish Life & Pernament, ktoré sú po rekapitalizácii podľa viacerých inštitúcií životaschopné.

Pri neživotaschopných bankách podporu zo strany eurovalu nemožno čakať (v tom je napríklad Španielsko na tom lepšie, pretože kým sa nenechá realitný sektor padnúť na dno, tak nie je úplne možné zistiť, ktoré banky sú mŕtve, a tak v jeho prípade možno pomoc dostanú aj takéto banky), prevedenie štátnej účasti v troch funkčných bankách na euroval a následné zníženie verejného dlhu o pôžičky na podporu pre tieto banky vyzerá byť reálne. Jednať by sa mohlo o zhruba 28 mld. eur, čo predstavuje zhruba 18 % írskeho verejného dlhu.

Ten by mal v roku 2012 podľa prognóz Európskej komisie dosiahnuť 116 %, pokiaľ by tento prevod dlhu na euroval prešiel, tak by sa verejný dlh k HDP mohol dostať tesne pod úroveň 100 %. To by krajinu pravdepodobne vrátilo na finančné trhy a Írsko by si ako prvé z tých, čo dostali trojročnú pomoc z eurovalu, mohlo opäť požičiavať.

Stále však pretrvávajú riziká predovšetkým z deficitov, v roku 2011 Írsko aj po odrátaní peňazí na sanáciu bánk dosiahlo najvyšší deficit v Eurozóne, 9,4 %, takže ešte bude musieť výrazne konsolidovať, aby dostalo rastúcu dlhovú krivku pod kontrolu. Keďže výraznejšia konsolidácia ako ukazuje vývoj v Grécku, Portugalsku, či najnovšie Španielsku, prináša výraznejší ekonomický pokles a spolu s ním nenaplnenie cieľov deficitu a dlhu k HDP, tak Írsko vzhľadom na aj po prípadnom znížení stále vysoký dlh ani zďaleka nemá vyhrané, navyše ďalšie riziko mu hrozí v prípade ďalšieho rozšírenia dlhovej krízy, ktoré by spätne zatlačilo na dôveru aj voči írskemu dlhu. Každopádne vyhliadky má ďaleko lepšie ako pred rokom...


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Írsko

,

komodity