Aktuality

Japonské voľby môžu ohroziť nezávislosť centrálnej banky

Jen je pod silným tlakom

385286

Dlhový strop nepredstavuje problém len v USA, ale aj v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka kvôli tomu dokonca padla v tomto týždni vláda. Japonsko síce nemá explicitne stanovený dlhový strop, parlament ale musel schváliť zákon o financovaní deficitu bez ktorého by krajine v najbližších týždňoch došli peniaze.

Za normálnych okolností takýto zákon nemal problém prejsť, keďže hoci sa v Japonsku často menili kabinety, politické sily ale boli rozložené jednoznačne. V súčasnosti je to ale inak. V roku 2009 po viac ako 50 rokoch voľby do dolnej komory parlamentu nevyhrala stredo-pravá Liberálno-demokratická strana, ale stredo-ľavá Demokratická strana. Hornú komoru však od roku 2010 kontroluje opozícia na čele s Liberálno-demokratickou stranou, a keďže tento zákon musela schváliť aj horná komora, tak sa opozícia rozhodla využiť stúpajúce preferencie a svoju podporu podmienila predčasnými voľbami.

Zákon napokon prešiel a 16. decembra sa budú konať predčasné voľby, ktoré pravdepodobne vyhrá Liberálno-demokratická strana, ktorá so svojimi spojencami vytvorí koalíciu.

Novembrový prieskum mienky agentúry NHK

2012-11-19_polls

A práve posledné vyjadrenia Shninza Abeho, lídra Liberálno-demokratickej strany sa postarali o výraznejšiu volatilitu na japonskom jene. Ten vyhlásil, že keď jeho strana prevezme moc, tak centrálnou snahou jeho strany bude poraziť defláciu. K tomu bude musieť centrálna banka Bank of Japan stanoviť nový inflačný cieľ na úrovni 2-3 % a pristúpiť k neobmedzenému kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Nepriamo naznačil aj to, že by mohla byť oslabená nezávislosť centrálnej banky pokiaľ nebude spolupracovať. Cez víkend sa dokonca nechal počuť, že Bank of Japan by mala nakupovať nákupom „konštrukčných“ dlhopisov financovať rozsiahle verejné projekty.

Jen na túto hrozbu manipulácie jeho hodnoty politikmi reagoval prudkým oslabením a voči doláru sa dostal na najnižšie úrovne za viac ako pol roka (viď graf).

Japonská voličská a politická kultúra je pre nás neznámou a tak by bolo úplne predčasné hovoriť o politickom diktovaní činnosti Bank of Japan ako o hotovej veci. Po prvé pri viac ako polovici nerozhodnutých voličov/nevoličov a 180 poslancoch zo 480 v dolnej komore parlamentu volených na základe víťaza volieb v jednotlivých obvodoch (podobne ako v USA) a nie na základe celkového počtu hlasov, nemusí byť víťazstvo liberálnych demokratov ani pri jednoznačnej prevahe v prieskumoch úplne jasné. Zároveň Abeho reči môžu byť len predvolebnými sľubmi, ktoré nemieni realizovať.

Na druhej strane ale je pri dvoch dekádach ekonomickej stagnácie, prevládajúcich deflačných tlakoch a prudkom raste verejného dlhu k HDP nad 200 % snaha politikov získať kontrolu nad monetárnou politikou centrálnej banky pochopiteľná. Každopádne vyjadrenia Abeho a jeho spolustranníkov môžu aj v blízkej budúcnosti prehovoriť do obchodovania s japonským jenom a pokiaľ by skutočne Abe hodlal po víťazných voľbách svoje silné predvolebné reči realizovať, tak by sa dlhoročný trend posilňovania japonského jenu mohol obrátiť.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmia televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Japonsko

,

jen

,

komodity