Aktuality

Keď sú zlé čísla pre trhy dobré

Slabšie čísla z USA vyvolajú apetít po riziku, teda rast cien akcií, komodít a rizikových mien a naopak

379068

V stredu zverejnený protokol z augustového zasadnutia americkej centrálnej banky FED má z nášho pohľadu potenciál postaviť trhy hore nohami. A to ani nie z toho dôvodu, že FED si výrazne otvoril dvere k ďalšiemu uvoľňovaniu, ale z toho dôvodu, že akým spôsobom to urobil. Kým v posledných mesiacoch bolo jeho rétorikou, že je pokiaľ sa situácia zhorší, tak je pripravený k ďalšiemu uvoľňovaniu, tak po novom hovorí, že k nemu pristúpi pokiaľ sa rast americkej ekonomiky nezrýchli.

A keďže trhy čakajú práve na kvantitatívne uvoľňovanie, počas ktorého prvých dvoch kôl akcie a aj komodity s prísunom čerstvo vytlačených dolárov prudko rástli (viď graf), tak pre nich budú pozitívne práve zlé správy z americkej ekonomiky, ktoré ešte viac zatlačia na FED aby ďalej uvoľňoval. V praxi je teda celkom reálne, že trhy budú reagovať opačne ako za normálnych okolností, slabšie čísla z USA teda vyvolajú apetít po riziku, teda rast cien akcií, komodít a rizikových mien a naopak.

Vývoj širšieho amerického indexu S&P 500 v čase prvého a druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania

Najmä keď od zasadnutia americkej centrálnej banky, ktoré sa uskutočnilo na prelome júla a augusta, dorazili z americkej ekonomiky lepšie čísla z trhu práce a aj maloobchodné tržby, ktoré môžu predstaviteľom FEDu poskytnúť dostatočný impulz na to, aby sa s ohlásením tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania neponáhľali. Ostatne vyhlásil to aj nehlasujúci člen Výboru pre monetárnu politiku FEDu Bullard, podľa ktorého už vyhliadky prezentované v tomto protokole nie sú najaktuálnejšie.

Dve dobré čísla však netvoria trend a práve nadchádzajúce dáta z USA, ktoré ukážu, aký je trend vo vývoji americkej ekonomiky, budú významnými udalosťami na trhoch, významnejšími než za normálnych okolností, keďže budú približovať alebo odďaľovať ďalšie uvoľňovanie.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity