Aktuality

Koľko potrebuje Bank of Japan vytlačiť, aby oslabila jen?

Japonská centrálna banka ohlásila navýšenie programu nákupu aktív

384098

Počas včerajšieho obchodovania sme boli svedkami zaujímavej situácie. Japonská centrálna banka ohlásila navýšenie programu nákupu aktív, teda kvantitatívneho uvoľňovania, v objeme 11 bil. jenov (cca 110 mld. eur) na celkových 91 bil. A to už na druhom zasadnutí po sebe, v septembri ohlásila navýšenie programu o 10 bil. jenov. Len v posledných dvoch mesiacoch teda bola ohlásená injekcia nenávratnej likvidity do finančného systému v objeme 4,5 % HDP krajiny, čo je ekvivalent toho, koľko aktív nakúpi FED pri súčasnom tempe 40 mld. USD mesačne za 16 mesiacov. A jen aj napriek tomu reagoval na toto vyhlásenie posilnením:

Vývoj kurzu USDJPY

Polčasy rozpadu dopadu navyšovania kvantitatívneho uvoľňovania na japonský jen sa už dlhšie skracovali. Oslabenie jenu po posledných troch zmenách v programe kvantitatívneho uvoľňovania po aprílovom, júlovom a septembrovom zasadnutí trvalo extrémne krátko a jen svoje straty v priebehu niekoľkých hodín zakaždým zmazal. Včerajšia situácia však bola iná v tom, že jen na ohlásenie navýšenia uvoľňovania reagoval okamžitým oslabením, čo ešte viac rozvírilo debatu o schopnosti Bank of Japan vôbec niečo zmeniť nielen v ekonomike ale aj na devízových trhoch.

Ciele pritom banka sleduje tri. V prvom rade sa snaží podporiť skrz znižovanie dlhodobého úročenia a rizikových prirážok stimulovať ekonomickú aktivitu, ktorá už viac ako dve dekády stagnuje. Po druhé sa snaží pri dlhodobo pretrvávajúcich deflačných tlakoch vytvoriť aspoň nejakú infláciu. Inflačný cieľ banky je na úrovni 1 %, v súčasnosti ceny stagnujú. A po tretie sa banka snaží oslabiť jen, ktorý je najsilnejší v histórii a sťažuje tak konkurencieschopnosť japonským exportérom na zahraničných trhoch. Ani jeden z týchto cieľov sa jej zatiaľ nedarí plniť.

Vzhľadom  na posilnenie jenu a pokles japonských akcií po ohlásení navýšenia uvoľňovania teda musí prísť banka do budúcna s niečím väčším, aby si keď už nič iné tak aspoň zvýšila kredibilitu ohľadom snahy naplniť svoje ciele. A tak je potrebné mať sa pred budúcimi zasadnutiami Bank of Japan na pozore. A to platí nielen pre obchodníkov na jenových pároch, ale aj na ďalších trhoch, na ktorých by prípadné ohlásenie niečoho väčšieho mohlo zasiahnuť skrz apetít po riziku.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity