Aktuality

Mesačník XTB: Trhy celkom bez strachu

Prišiel čas pripraviť sa na korekciu?

371136

Po búrlivom úverovom večierku, ktorý rozpútala v decembri a vo februári Európska centrálna banka, nastalo na trhoch obdobie pokoja. To sa vyznačuje nízkymi zobchodovanými objemami a extrémne nízkou volatilitou, ktoré sú jedným zo sprievodných javov pozvoľna a veľmi pomaly rastúcich akciových indexov.

Asi najlepším dôkazom toho, aká bezstarostná je v posledných týždňoch situácia na finančných trhoch, je pád indexu VIX, často prezývaného ako index strachu, ktorý meria implikovanú volatilitu opcií na akciový index S&P 500. VIX v marci klesol na úroveň 15b., čo je podobná hodnota, ako v polovici roka 2007 ešte pred pádom investičnej banky Lehman Brothers a začiatkom finančnej krízy. Čo je na jeho vývoji najzaujímavejšie, ale nie je ani tak jeho nízka hodnota, ako skôr skutočnosť, že od vypuknutia finančnej krízy k týmto hodnotám dokázal klesnúť už dvakrát, aby následne zakaždým vystúpil až späť k úrovniam okolo 50b. Bude sa teda história opakovať i v nadchádzajúcich mesiacoch? Sme presvedčení, že áno.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

ECB

,

forex

,

komodity

,

Lehman Brothers