Aktuality

Prečo na rozpočte EÚ nezáleží

Tí čo dávajú viac než dostávajú, chcú buď dávať menej alebo dostávať viac

385642

Titulky finančných správ v posledných dňoch plní otázka rozpočtu EÚ. Bol mu venovaný aj posledný summit EÚ koncom uplynulého týždňa, na ktorom k dohode nedošlo. Hoci na prvý pohľad požiadavky vyzerajú zložité, problém sváru je úplne jednoduchý. Tí čo dávajú viac než dostávajú, chcú buď dávať menej alebo dostávať viac. A tí čo dostávajú viac než dávajú chcú dostávať ešte viac. A potom tu máme ešte euroúradníkov, ktorí chcú logicky taktiež viac. Ktoré krajiny sú na ktorej strany pomyselnej hranice ukazuje nasledujúca tabuľka:

Čerpanie z rozpočtu EÚ a príspevky do neho krajín EÚ 27 a Chorvátska v roku 2011 (% HDP)

Ako celý tento spor dopadne, si netrúfame odhadnúť. Každopádne, to najhoršie čo hrozí v prípade nedohody je rozpočtové provizórium, ktorého dopad na ekonomiku EÚ, čo je téma zaujímajúca finančné trhy, je na úrovni blízkej nuly. Či bude v rozpočte EÚ viac, alebo menej, až také podstatné nie je, pretože tie peniaze by boli tak či tak minuté na národnej úrovni.  Je síce možné argumentovať, že čím ďalej od zdroja použitia sa o peniazoch rozhoduje, tým je ich využitie menej efektívne, je ale potrebné uvedomiť si, že sa bavíme o malom balíku, ktorého efektívnejšie využitie EÚ z biedy nevytrhne.

Rozdiel medzi dvoma extrémami, Britským návrhom, ktorý chce znížiť rozpočty na roky 2014-2020 na priemerne zhruba 114 mld. ročne a návrhom eurokratov z z Bruselu, ktorý ho najnovšie chcú navýšiť len mierne na niečo cez 140 mld. eur, predstavuje len cca. 0,2 % HDP eurozóny. Porovnania napríklad z fiškálnym útesom v USA sú teda úplne scestné.

Pokiaľ by teda pri nejakých ďalších vyjadreniach či summitoch v reakcii na nejakú bombastickú mediálnu správu trhy výraznejšie reagovali jedným či druhým smerom, z nášho pohľadu to bude skôr dočasná reakcia a očakávame, že trhy sa po nej vrátia späť. Výnimkou by bola situácia, kedy by nespokojná Británia vytiahla kartu odchodu z EÚ, čo by mohlo vyvolať vlnu negatívnej nálady z hľadiska budúcnosti celého zoskupenia. Nepovažujeme to ale za pravdepodobný scenár.

Foto - SITA/AP

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

,

forex

,

komodity