Aktuality

Príde Británia o najvyšší AAA rating?

Dve z troch popredných ratingových agentúr znížili tento rok výhľad zo stabilného na negatívny

386474

Dve z troch popredných ratingových agentúr, Moody's a Fitch, znížili tento rok výhľad pre najvyšší AAA rating Veľkej Británie zo stabilného na negatívny. Ako dôvody obe uvádzali nepriaznivý vývoj dlhu, ktorý sa v prípade slabšieho než očakávaného makroekonomického vývoja stať ešte nepriaznivejším. K zníženiu ratingu by podľa nich mohlo dôjsť v nasledovných situáciách:

  • slabší ekonomický rast
  • vyššie než plánované vládne výdavky
  • rast výnosov na štátne dlhopisy
  • obnovenie problémov v bankovom sektore

V súčasnosti to vyzerá tak, že sa naplní minimálne bod číslo 1. Nezávislý Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť vydal v tomto týždni svoj decembrový výhľad, v ktorom revidoval nadol vývoj HDP a plán Osbornovej vlády eliminovať štrukturálny deficit do fiškálneho roku 2015/2016 sa tak posunie o dva roky. S čistým dlhom k HDP (hrubý je v súčasnosti o cca. 20 % HDP vyšší), ktorý tento úrad sleduje, to spraví nasledovné:

Vývoj čistého dlhu Británie k HDP (%) v marcovej a decembrovej prognóze

2012-12-07_UK net debt

Pokiaľ k rovnakému záveru ako Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť dôjdu aj ratingové agentúry, tak by to podľa toho, čo uvádzajú ako situácie kedy by došlo k zníženiu ratingu, mali k takémuto kroku pristúpiť. Hoci ratingom krajín v súčasnosti investori neprikladajú až taký význam, čo ukazuje napríklad aj pokles výnosov z amerických dlhopisov aj napriek zníženiu ratingového ohodnotenia, tak minimálne krátkodobú negatívnu reakciu na libre je možné očakávať.

Bohužiaľ, ratingové agentúry neuvádzajú žiaden kalendár, kedy prehodnocujú ratingy a teda správa o prípadnom znížení ratingu príde neohlásene. Každopádne toto riziko je potrebné mať na pamäti pokiaľ ste na long v libre.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto - SITA/AP

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Veľká Británia