Aktuality

QE3 zatiaľ svoj účel plní

Sadzby na americké hypotéky prekonávajú minimá

382503
10.10.2012 / X-Trade Brokers

Keďže FED sa v rámci tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania zameral priamo na nákup hypotekárneho dlhu, tak cieľuje predovšetkým hypotekárne sadzby a nie celkové úročenie v ekonomike. Tie majú dosah nielen na samotnú stavebnú aktivitu, ale v súčasnosti, kedy je zadlženosť amerických domácností stále na mimoriadne vysokej úrovni, ďaleko viac na samotnú spotrebu domácností, ktorým nižšie sadzby umožňujú refinancovať hypotéky za nižšie sadzby a peniaze ušetrené na mesačných splátkach minúť.

Pozrime sa čo sa stalo s kupónmi na balíčky hypoték (tento konkrétne je balíček tridsaťročných hypoték pološtátnej hypotekárnej agentúry Freddie Mac) od ohlásenia QE3:

Tie po nákupoch FEDu v priebehu niekoľkých dní výrazne klesli a poklesom ešte nemusí byť koniec. Keďže hypotekárne agentúry platia menej investorom do balíkov hypoték, tak tieto nižšie kupóny vedia posunúť ďalej bankám, od ktorých ich nakupujú a tie ich môžu posunúť ďalej na klientov. Tento proces sa už v súčasnosti deje, tridsaťročné hypotekárne sadzby klesli za tri týždne o 19 bázických bodov na nové historické minimum 3,36 %. To zároveň vyvolalo silný dopyt po refinancovaní hypoték, index žiadostí o refinancovanie sa dostal na najvyššie úrovne od prvej polovice roka 2009, kedy FED spustil prvé kolo nákupu hypotekárneho dlhu a niekoľko mesiacov predtým prudko zrazil sadzby nadol:

Vývoj tridsaťročných hypotekárnych sadzieb (žltá) a MBA indexu žiadostí o refinancovanie hypotéky (biela)

FEDu teda zatiaľ jeho úmysel znížiť nadol hypotekárne sadzby vychádza. Zatiaľ sa nenaplnili ani naše obavy, že po ohlásení QE nastane silná vlna pozitívnej nálady, ktorá vyženie investorov z dlhopisov do rizikovejších aktív, čo by kroky FEDu minimálne oslabilo, prípadne dokonca neutralizovalo. V dohľadnej dobe teda očakávame, že sa tieto nižšie sadzby podpíšu aj na stave americkej ekonomiky.

Z dlhodobého hľadiska ale takí optimistickí nie sme, pretože každé spomalenie ekonomiky rieši FED stlačením úrokov ešte nižšie, t.j. podporou ďalšieho zadlžovania a znižovaním splátok. Úročenie ale nemôže klesať donekonečna, už v súčasnosti sme pri hypotékach na extrémne nízkych sadzbách a veľa priestoru pre rozširovanie amerického HDP týmto kanálom už neostáva. Za všetko hovorí nasledovný graf vývoja tridsaťročných hypotekárnych sadzieb za posledných 40 rokov:

Foto - Maňo Štrauch


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity