Aktuality

Španielske dlhopisy a euro opäť pod silným tlakom

Efekt nových peňazí od ECB vyprcháva

371201

Tri mesiace bol na dlhopisových trhoch pokoj. Po tom, čo ECB v decembri naliala do európskeho finančného systému takmer 500 mld. eur na tri roky začali nachádzať talianske a španielske dlhopisy kupujúcich a ich výnosy prudko klesli. Ako sme ale upozorňovali, táto situácia je dočasná, a keď sa nebudú napĺňať optimistické očakávania, že každý bude šetriť a ekonomiky budú rásť, tak sa predajný tlak na dlhopisy vráti. A to sa v súčasnosti aj deje.

Zdrojom zlých správ je predovšetkým Španielsko, ktoré okrem štrajkov ponúklo aj správy o vyššom deficite, najvyššom medziročnom prepade cien nehnuteľností od začiatku merania, či pokračujúcom náraste rekordnej nezamestnanosti. Tieto zlé správy prevažujú aj efekt nových peňazí a dlhopisy sa opäť dostávajú pod silný tlak. Výrazným sklamaním bola včerajšia aukcia španielskych dlhopisov so splatnosťou v rokoch 2015, 2016 a 2020, ktoré krajina predala s výrazne vyššími výnosmi ako pri posledných aukciách. Španielske a talianske dlhopisy následne včera zažili najhorší deň od začiatku decembra, keď im pri desaťročných splatnostiach rástli výnosy o viac ako 20 bázických bodov, a pod tlakom ostávajú aj dnes.

Vývoj výnosov z desaťročných talianskych (modrá) a španielskych (červená) dlhopisov

Keďže vzhľadom na chystanú implementáciu konsolidačných opatrení v Španielsku, ktoré sa z nášho pohľadu podobne ako v Grécku či Portugalsku postarajú o hlbšiu ako očakávanú recesiu, nevidíme dôvod, aby sa v blízkej budúcnosti správy zo Španielska zlepšovali a nové peniaze od ECB už dlhopisovým trhom neposkytujú takú podporu ako v predošlých týždňoch, tak vidíme ďalší priestor pre pokračovanie tohto  rastúceho trendu.

Tento vývoj nenecháva bez odozvy ani devízové trhy. Euro, o ktorom sme tento týždeň písali, že je nadhodnotené, sa dostalo pod silný tlak a na páre s dolárom (EURUSD) sa po troch týždňoch opätovne približuje k úrovni 1,30 dolára za euro. Zaujímavá situácia nastala na páre euro švajčiarsky frank (EURCHF), kde sa dnes v ranných hodinách euro prepadlo až k úrovni 1,20 franku za euro, ktorú švajčiarska centrálna banka SNB bráni. Pre tých, čo veria tomu, že SNB bude aj naďalej túto hranicu brániť, je to dobrá doba na otváranie opcií, tak blízko k 1,20 totiž euro v prípade intervencie možno dlhšiu dobu nepozrie...

Vývoj EURCHF


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

euro

,

forex

,

komodity

,

Španielsko