Aktuality

Španielsko sa bez pomoci nezaobíde

Trhy porastú až po zásahu ECB

374513
01.06.2012 / Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Vráťme sa nachvíľu do decembra minulého roka, kedy v Európe vrcholila dlhová kríza. Už to nebolo len Grécko, Portugalsko, alebo Írsko, ale v dlhovej sieti uviazli aj ďaleko väčšie ryby – konkrétne Taliansko a Španielsko. Zatiaľ čo zachraňovať menšie štáty pre eurozónu nie je až taký problém, v prípade Španielska, ktoré je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny, a Talianska, ktorá je dokonca svetovo tretím najväčším dlžníkom, to už problém je. A to dokonca taký veľký, že ho európsky politici nie sú schopní vyriešiť. Vierohodnosť EFSF a zatiaľ stále nefunkčného ESM je totiž podložená ich garantmi – členskými krajinami eurozóny – a pokiaľ sa do problémov dostane tretí a štvrtý najväčší člen, má rázom problémy aj samotný stabilizačný mechanizmus.

Obom krajinám vtedy mohla pomôcť iba Európska centrálna banka, ktorá im nakoniec záchranné lano skutočne hodila. Najskôr intervenciami na trhu s dlhopismi, neskôr vypísaním dvoch obrovských trojročných tendrov, ktorými medzi komerčnými bankami rozdelila trojročnú likviditu v objeme 1 bilióna eur. Efekt týchto operácií bol veľmi rýchly, keď sa prepadli ako dlhodobé, tak predovšetkým krátkodobé úrokové sadzby. Pre predstavu: Zatiaľ čo ešte v decembri bolo Španielsko nútené za dvojročné dlhopisy platiť až 6% úrok, v marci si mohlo vďaka ECB požičiavať za 2,2 %.  Dlhová kríza bola opticky vyriešená, operácia ECB bola šéfom banky označená za „nespochybniteľný úspech“, trhy začali rásť a investori sa konečne starali tiež o iné veci, než o momentálny vývoj výnosov z európskych dlhopisov.

Európske déjà vu

Pol roka od prvého tendra je ale všetko inak. To dokazuje aj obrázok nižšie, na ktorom je zachytený výnos z desaťročných a dvojročných španielskych štátnych dlhopisov a celkový rozdiel (spread) medzi týmito výnosmi v bázických bodoch.

Zatiaľ čo v minulých mesiacoch bolo Španielsko schopné získať pomerne lacné financovanie aspoň na kratšom konci výnosovej krivky, dnes musí za dvojročné dlhopisy ponúkať takmer 5% úrok. Krajina si tak dnes prakticky nemôže požičiavať lacno, čo sa veľmi podobá situácii, ktorá na trhoch panovala práve začiatkom decembra minulého roka. Európa si tak užíva svoje déjà vu, pretože sa rovnako ako v prípade predošlých intervencií centrálnych bánk iba potvrdilo, že problémy nie je možné vyriešiť tlačením nových peňazí a inflačným opojením. Situácia je pre Španielsko navyše o to zložitejšia z toho dôvodu, že musí zohnať finančné prostriedky nielen na prerolovanie starého dlhu a zalepenie rozpočtového schodku, ale tiež na rekapitalizáciu bankového sektora ktorú už nie je možné ďalej odkladať a ktorá krajinu môže stáť okolo 70 – 100 miliárd eur.

Výnosy z dvojročných a desaťročných španielskych štátnych dlhopisov

Ako z tejto zdanlivo neriešiteľnej situácie politici vykorčuľujú? Bohužiaľ je vysoko pravdepodobné, že rovnako ako vlani. Obrátia sa na ECB, ktorá neochotne znovu pomôže. Očakávajme preto v blízkej dobe ďalšie uvoľnenie menovej politiky v Európe, ďalšie nákupy dlhopisov a ďalšie zametanie problémov pod koberec inflačných ilúzií. Ako sa na to môže pripraviť bežný investor? Počkať, než ECB začne znovu tlačiť peniaze a využiť krátke opojenie, ktoré trhom pomôže získať pevnejšiu pôdu pod nohami a začať korigovať aspoň časť vysokých strát z niekoľkých posledných týždňov.

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Španielsko