Aktuality

Španielsku opäť klesol rating, dno však ešte nedosiahol

Situácia sa bude naďalej zhoršovať, a predajný tlak na dlhopisy sa časom ešte viac zintenzívni

372463

Agentúra S&P včera vo večerných hodinách znížila rating pre záväzky Španielska z úrovne A na BBB+ s negatívnym výhľadom, a od tejto agentúry mu chýbajú už len tri stupne k špekulatívnemu pásmu. Zmenu ratingov krajín nepovažujeme za udalosti, ktoré môžu dlhodobejšie zahýbať vývojom výnosov z dlhopisov, nakoľko investori väčšinou vnímajú zvýšené riziko ešte skôr, než dôjde k ratingovej akcii, čoho sme svedkami aj teraz, kedy sa výnosy zo španielskych dlhopisov nachádzajú v rastovom trende už od začiatku marca, pričom za týmto trendom nestála žiadna ratingová akcia, ale zlé správy zo Španielska. Očakávame však že nedôvera v španielske dlhopisy bude ešte viac narastať, čo skôr či neskôr znovu zohľadnia aj ratingové agentúry vo svojich ratingoch, a to minimálne z nasledujúcich troch dôvodov:

Fiškálna konsolidácia

Grécko ukazuje, že fiškálna konsolidácia pri krajinách, ktoré si vďaka zadlžovaniu verejnej či súkromnej sféry zo zahraničia, nepomáha, keďže zníženie prílevu peňazí zo zahraničia prináša nižší než prognózovaný ekonomický rast, a týmpádom aj nižšie príjmy rozpočtu. Grécki dokonca v roku 2011 znížili výdavky o 4 mld. eur viac ako sa zaviazalo v strednodobej fiškálnej stratégii, vo veľkej miere kvôli nižšiemu rastu ekonomiky ale podstrelilo daňové príjmy o 7,5 mld. eur a deficit v roku 2011 klesol oproti roku 2010 len minimálne. Všetky doterajšie prognózy rastu gréckej ekonomiky sa nenaplnili, v tabuľke nižšie sú uvedené  prognózy rastu gréckej ekonomiky z prvého balíčka (05/10), strednodobej fiškálnej stratégie (06/11) a druhého balíka (03/2012). Obdobná situácia z nášho pohľadu čaká aj Španielsko, ktoré ešte ani nezačalo konsolidovať a už sa jeho nezamestnanosť približuje k úrovni 25 %.

2012-04-27_GR_forecast

Realitná bublina a finančný sektor

Realtiná bublina v Španielsku dosahuje obdobné rozmery ako v Írsku. Kým Íri to už majú za sebou, tak banky v Španielsku odďaľujú predaj nelikvidných zexekuovaných nehnuteľností, aby nateraz nemuseli realizovať straty, a tak je pokles cien nehnuteľností stále nižší ako v Írsku. Španielske banky tak budú musieť skôr či neskôr tieto dodatočné straty  realizovať, a viaceré z nich budú potrebovať nový kapitál, aby prežili. Tento kapitál dostanú od španielskej vlády, ktorá si na to podľa nášho názoru požičia z eurovalu, čo ešte viac zvýši tlak na verejné financie krajiny. Pokles cien nehnuteľností v krajine pokračuje, vo štvrtom kvartáli  klesli ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne o rekordných 11,7 %.

Nízka konkurencieschopnosť

Zmierniť, prípadne dokonca vyriešiť tieto problémy by mohol vyšší ekonomický rast. Tu ale narážame na problém. Ekonomický rast a s ním aj rast miezd boli vo veľkej miere ťahané zadlžovaním v zahraničí a nie rastom produktivity práce, čo krajinu pripravilo o konkurencieschopnosť. Za normálnych okolností by to vyriešil menový kanál, pri ktorom by oslabenie španielskej meny zvýšilo konkurencieschopnosť krajiny. V eurozóne to ale možné nie je, a sfukovanie ekonomiky, v rámci ktorej by sa krajina snažila dosiahnuť konkurencieschopnosť skrz zníženie platov a cien, ako je vyššie uvedené prehlbuje deficity, čo tlačí na dôveru voči dlhopisom. O problémoch krajiny s konkurencieschopnosťou po spľasnutí realitnej bubliny, hovorí aj miera nezamestnanosti na úrovni takmer 25 %, ako aj jedna z najviac uzavretých ekonomík v eurozóne (viď. graf)

2012-04-27_expgdp

Z nášho pohľadu sa tak situácia v Španielsku bude naďalej zhoršovať, a predajný tlak na dlhopisy sa časom ešte viac zintenzívni. Situáciu bude síce opäť riešiť ECB, ale ako nám ukazuje doterajší priebeh dlhovej krízy, tak problémy so solventnosťou sa nedajú vyriešiť likviditou, čo z nášho pohľadu ani naďalej nebude priaznivé prostredie pre euro.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Španielsko