Aktuality

Švajčiarska centrálna banka ďalej bojuje s veternými mlynmi

Devízové rezervy sa v minulom mesiaci prehupli cez hranicu 400 miliárd frankov

378177
07.08.2012, 13:30 / Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Raketový rast švajčiarskych devízových rezerv pokračuje. Ukazujú to nedávno zverejnené štatistiky švajčiarskej centrálnej banky (SNB), ktorej devízové rezervy sa v minulom mesiaci prehupli cez hranicu 400 miliárd frankov, čo je ekvivalent približne dvoch tretín švajčiarskeho HDP. Len od mája pritom rezervy stúpli o 71 % a od začiatku roka 2009 potom vzrástli dokonca o viac než 750 %.

Švajčiarske devízové rezervy (mld. CHF) a devízový kurz EURCHF

Dôvodom pre takto strmý rast je kombinácia niekoľkých faktorov. Predovšetkým sa jedná o dôsledok menovej politiky SNB, ktorá sa zaviazala docieliť kurz franku na 1,20 EURCHF, aby zabránila jeho posilňovaniu a obmedzila tak vplyv silného franku na švajčiarsku ekonomiku. Svoju úlohu však hrá aj zhoršujúca sa situácia v Európe, ktorá investorov núti predávať európsku menu a v neposlednom rade tiež vysoký dopyt po franku, ako po jednej z najbezpečnejších svetových mien. AK spojíme tieto tri faktory dohromady, je zrejmé, prečo sa menový pár už od konca apríla prakticky nepohol z hranice 1,20 EURCHF.

O tom aký obrovský populárny frank v poslednej dobe medzi investormi je, ale nevypovedá iba nárast devízových rezerv SNB. Ešte lepším ukazovateľom je výnos zo  švajčiarskych štátnych dlhopisov, ktorý je v súčasnosti ďaleko najnižší na celom svete. Záujem o tieto dlhopisy je v posledných mesiacoch dokonca tak veľký, že sa kratší koniec výnosovej krivky kompletne ponoril do záporných čísel, čo znamená, že investori platia švajčiarskej vláde za to, aby jej mohli požičiavať peniaze. Napríklad výnos z 12 mesačných švajčiarskych dlhopisov tak dnes dosahuje -0,68 %.

Švajčiarska výnosová krivka

Aj napriek tomu, že možnosti SNB brániť franku v upevňovaní sú neobmedzené, len veľmi ťažko bude banka schopná bez mrknutia oka naďalej prihliadať podobne rýchlemu nárastu devízových rezerv. Frank je tak v poslednej dobe jednou z mála mien, ktorá je doslova predurčená k ďalšiemu posilňovaniu. Švajčiarska ekonomika a tamojšia hospodárska politika sú až príliš úspešné v porovnaní s Eurozónou a môže byť preto len otázkou času, kedy SNB na svoju snahu ovládať neovládateľné definitívne kapituluje. 

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Švajčiarsko