Aktuality

USDJPY sa vrátil do rúk nálady na trhoch, až kým nepríde intervencia

Jen je považovaný za ešte bezpečnejšiu menu ako americký dolár

374862

Od májového návratu negatívnej nálady na finančné trhy v súvislosti s opätovným prebudením sa dlhovej krízy, sa obnovila korelácia menového páru USDJPY s náladou na trhoch, za ktorej najlepší benchmark je považovaný vývoj amerického akciového indexu S&P 500. Z dvadsiatich siedmych obchodných dní od začiatku mája, sa až v dvadsaťjeden prípadoch vyvíjal USDJPY rovnakým smerom ako index S&P 500.

Opätovne teda platí, že jen je považovaný za ešte bezpečnejšiu menu ako americký dolár, a keďže v súčasnosti prevažuje predovšetkým negatívna nálada, tak sa USDJPY nachádza zo strednodobého hľadiska v klesajúcom trende. Ten môžu z nášho pohľadu prelomiť dva faktory – dlhšia vlna pozitívnej nálady na trhoch, ktorej spúšťačom ale nemôže byť ďalšie uvoľňovanie v USA (ktoré je na úkor hodnoty dolára), alebo intervencia Bank of Japan.

A práve o intervencii japonskej centrálnej banky sa v tomto týždni opätovne začalo hovoriť. A to dosť prekvapivo na mimoriadnej telekonferencii ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk krajín G-7, na ktorých sa mali riešiť predovšetkým problémy v Eurozóne. Jej jediným výstupom však bolo vyjadrenie japonského ministra financií Azumiho, že Japonsko je znepokojené silou jenu a že predstavitelia G-7 nenamietali voči spoločnému postupu voči nadmernej volatilite na devízových trhoch. Japonsko teda zdá sa dostalo zelenú pre prípadnú ďalšiu intervenciu.

Tú môže realizovať buď priamou intervenciou na devízových trhoch, teda predajom novovytlačených jenov za americké doláre, alebo skrz ďalšie uvoľňovanie centrálnej banky Bank of Japan (BoJ). Priama intervencia je z nášho pohľadu nepravdepodobná kým sa menový pár nedostane k hranici 76 jenov za dolár, ktorú ako je vidno z grafu vyššie BoJ bránila v druhej polovici uplynulého roka. Pri súčasných úrovniach je pravdepodobnejší skôr zásah centrálnej banky skrz ďalšie uvoľňovanie.

Bolo to práve prekvapivé ohlásenie naliatia ďalších 10 bil. jenov do japonského finančného systému a predovšetkým stanovenie inflačného cieľa na úrovni 1 %, ktorý vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúce deflačné tlaky odôvodňuje ďalšie uvoľňovanie do budúcna, ktoré po februárovom zasadnutí BoJ odštartovalo oslabenie jenu. V súčasnosti sa inflácia v Japonsku pohybuje na úrovni 0,4 %, čo by mohlo odôvodňovať ohlásenie ďalšieho uvoľňovania. Najbližšie zasadnutie Bank of Japan, na ktorom sa tak môže udiať, sa uskutoční už budúci piatok. Pri súčasných hodnotách jenu to však považujeme za menej pravdepodobný vývoj, skôr sme toho názoru, že jen musí klesnúť ešte nižšie, kým sa ho BoJ bude snažiť oslabiť.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity