Aktuality

Výnosy zo španielskych dlhopisov opäť nad úrovňou 6 %

Intervencia ECB sa blíži

371660

Efekt nových peňazí od ECB vyprchal, euroval pre väčšie krajiny nefunguje a v dôvera v schopnosť Španielska konsolidovať verejné financie sa prudko prepadáva. Toto je stručný opis súčasnej situácie na dlhopisových trhoch, ktorá je v posledných dňoch dominantnou témou na finančných trhoch. Výnosy zo španielskych dlhopisov na sekundárnych trhoch prudko rastú, pri desaťročných splatnostiach dnes prekonali hranicu 6 % p.a. a pohybujú sa okolo úrovne 6,1 %. Spoločne s nimi nahor mieria aj výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov, ktoré sa pri desaťročných splatnostiach dnes predpoludním pohybujú okolo úrovní 5,6 %.

Graf vývoja výnosov z desaťročných španielskych a talianskych dlhopisov

Predovšetkým zo Španielska prichádza v posledných týždňoch jedna správa za druhou. Zlé správy už prichádzajú aj z finančného sektora. V piatok zverejnila španielska centrálna banka štatistiky úverov španielskych bánk od ECB, ktoré v marci oproti februáru vzrástli o takmer 50 % na 227 tis. Španielske banky boli teda hlavnými aktérmi druhého neobmedzeného tendra ECB na trojročné peniaze, v rámci ktorého ECB požičala 800 bankám 530 mld. eur. Tender sa síce uskutočnil posledný februárový deň, platby však prebehli 1. marca a tak sa to ukázalo až v marcových štatistikách. Ako je vidno z vývoja na španielskych dlhopisoch v posledných dňoch, tak španielske banky tieto peniaze už vo veľkom nepoužívajú na ich nákupy, takže primárny motív týchto pôžičiek nebola arbitráž, ale neschopnosť požičať si z medzibankového trhu, čo na španielske banky nevrhá najlepšie svetlo.

V súčasnej situácii, kedy Španielsko mieri po vzore Grécka do situácie, kedy konsolidačné opatrenia budú tlačiť nadol ekonomický rast a daňové príjmy a deficity ostanú roztvorené, dokáže z nášho pohľadu upokojiť situáciu len obnovenie nákupov dlhopisov zo strany ECB. (prípadne krátkodobo aj pôžička z eurovalu na rekapitalizáciu bánk) Z jej strany to uplynulý týždeň pripustil francúzsky člen výkonného výboru Benoit Coeure, a cez víkend vyzval španielsky tajomník Ministerstva hospodárstva Jaime Garcia-Legaz ECB k ďalším nákupom dlhopisov. Hoci z krátkodobého hľadiska by tento krok mohol situáciu upokojiť, jednalo by sa o ďalší útok na hodnotu eura zo strany ECB, a spoločná európska mena tak pokračuje v poklese, dnes v ranných hodinách sa zastavila na kľúčovej hranici 1,30 dolára za euro.  V prípade jej prerazenia sa môžu spustiť viaceré čakajúce objednávky nastavené pod touto hranicou, čo by mohlo jeho pád ešte viac prehĺbiť.

Vývoj EURUSD


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

ECB

,

forex

,

Španielsko