Aktuality

Výsledková sezóna bude slabá, pre akcie to však nemusí znamenať pokles

Tieto očakávania sú už viac-menej započítané v hodnote akcií

382319

Médiá sú plné správ o zlej nadchádzajúcej výsledkovej sezóne, počas ktorej sa očakáva prvý medziročný pokles súčtu kvartálnych ziskov spoločností zoskupených v americkom indexe S&P 500 od roku 2009. Podľa analytikov oslovených agentúrou FactSet sa medián prognóz pohybuje na úrovni poklesu 2,7 %, pričom ešte pred troma mesiacmi sa očakával rast o 1,9 %. Najviac k tomu prispelo znižovanie prognóz zo strany samotných spoločností, svoje však zohrali aj slabšie makroekonomické ukazovatele v letných mesiacoch.

To, že sa očakáva slabšia výsledková sezóna, ale pre akcie nemusí nevyhnutne znamenať pokles. Tieto očakávania sú už viac-menej započítané v hodnote akcií. Práve zhoršenie očakávaní ohľadne korporátnych výsledkov je v našich očiach jedným z dôvodov, prečo sa akciám v posledných týždňoch príliš nedarí. Dôležitejší pre akcie počas samotnej výsledkovej sezóny teda nie je fakt, či zisky prípadne tržby rástli alebo klesali, ale či sú alebo nie sú lepšie ako prognózy.

A s tým až taký problém nie je, predovšetkým pri ziskoch, s ktorými sa dokážu spoločnosti vyhrať „účtovnými fintičkami“, ale aj pri tržbách, kde môžu firmy podobne ako pri ziskoch podstreliť vlastné prognózy, z ktorých následne vychádzajú aj analytici. Nasledujúci graf ukazuje rozdiel medzi percentom pozitívnych a negatívnych prekvapení spoločností v indexe S&P 500 čo sa týka ziskov na akciu a tržieb od roku 2010:

2012-10-08_EPS_sales

Až na výnimku tržieb v poslednom kvartáli teda prevažujú pozitívne prekvapenia, čo v priebehu výsledkovej sezóny akciám pomáha. Od roku 2010, počas prvého mesiaca výsledkovej sezóny, kedy zverejňuje výsledky väčšina veľkých spoločností a kedy sa upriamuje na korporátnu sféru najväčšia pozornosť, rástol širší americký index S&P 500 až v ôsmych z jedenástich prípadov:

2012-10-08_past changes

A aj keď nerástol, stále pri tom bola významná negatívna makro-udalosť. V úvode roka 2010 ho ťahali nadol bankové akcie, keď Obamova administratíva uvažovala o oddelení retailového a investičného bankovníctva, v apríli 2010 sa kumulovali problémy pred prvou gréckou pôžičkou a v júli 2011 sa po prvý raz pod silnejší tlak dostali talianske a španielske dlhopisy. Nechceme tým povedať, že by akcie bez týchto udalostí zakaždým rástli, ale že tieto udalosti k poklesu výrazne prispeli.

Pokiaľ na globálnej úrovni nedôjde k niečomu nečakane negatívnemu, tak pokiaľ by sa mala história n-tý krát opakovať, tak by sme mohli do konca mesiaca na akciových trhoch zažiť pozitívnu náladu. Výsledková sezóna začína už zajtra, kedy ju tradične po zatvorení amerických trhov otvorí americký hlinikárenský gigant Alcoa. Kompletný prehľad dátumov a časov zverejňovania výsledkov hospodárenia ako aj prognózy nájdete TU.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity