Aktuality

Výsledková sezóna v USA odštartovala pozitívne

Pre jednotlivé akcie býva vykazovanie výsledkov hospodárenia čas vysokej volatility

371450

Pri opätovnom predajnom tlaku na talianske a predovšetkým španielske dlhopisy ostalo v úzadí včerajšie otvorenie ďalšej výsledkovej sezóny, v rámci ktorej budú popredné svetové spoločnosti vykazovať svoje výsledky hospodárenia za prvý kvartál kalendárneho roka 2012. Pre jednotlivé akcie býva vykazovanie výsledkov hospodárenia čas vysokej volatility, nakoľko práve toto jej ten moment, kedy sa očakávania investorov ohľadom ziskov a tržieb stretávajú s realitou, ktorá býva často krát odlišná, a to či už jedným, alebo druhým smerom.

Už tradične odštartoval ako prvý komponent z amerického blue-chip indexu Dow Jones Industrial Average výsledkovú sezónu americký hlinikárenský gigant Alcoa, a odštartoval ho úspešne. Zisk na akciu dosiahol úroveň 10 centov a tržby 6,1 mld. dolárov. V medziročnom porovnaní to síce znamenalo pokles ziskov 65 % a nárast tržieb o minimálnych 0,8 %, bolo to ale stále podstatne viac ako trhový konsenzus, ktorý hovoril o strate štyroch centov na akciu a tržbách na úrovni 5,8 mld. dolárov.

Za medziročným poklesom zisku stojí vo veľkej miere ďaleko nižšia cena hliníka ako v prvom kvartáli 2011. Spoločnosti ale pomohol vo veľkej miere medziročný nárast dodávok pre komerčný dopravný priemysel (32 %) a letectvo (15 %), naopak pokles zaznamenali priemyselné produkty (14 %). Spoločnosť je aj naďalej optimistická ohľadom globálneho rastu dopytu po hliníku v roku 2012 a odhaduje ho na 7 %. Silné výsledky spoločnosti poslali jej akcie nahor, v elektronickom obchodovaní po včerajšom zatvorení americkej burzy jej akcie vzrástli o 5,9 %.

Hoci je Alcoa len malá ryba v korporátnej sfére, tak jej dobré výsledky môžu predovšetkým pre americké spoločnosti predznačovať silnú výsledkovú sezónu, nakoľko spoločnosť dodáva svoje produkty pre široké spektrum ekonomiky – od plechoviek, skrz stavebné materiály, priemyselné materiály, až po súčiastky pre dopravné prostriedky. Naše očakávania pre americkú časť súčasnej výsledkovej sezóny, ktorá bude v apríli dominovať (európske spoločnosti začnú prichádzať na rad až koncom mesiaca), sú pozitívne. A to z dvoch dôvodov. Po prvé, americkej ekonomike sa v prvom kvartáli vo veľkej miere vďaka impulzu od nízkeho úročenia darilo, a trhové očakávania pre súčasnú výsledkovú sezónu sú nízke, a to dokonca aj v medziročnom porovnaní (viď. graf), zisky by pre širší americký index S&P 500 mali medziročne stagnovať, a tržby by mali zaznamenať mierny nárast o 3,2 %.

xtb_tab_01

Spoločnosťou Alcoa to len začína. Ešte v tomto týždni budú reportovať popredné americké finančné domy JPMorgan Chase a Wells Fargo, ako aj technologický gigant Google. Prehľad najvýznamnejších spoločností z našej ponuky reportujúcich spolu s odhadmi ziskov a tržieb do konca apríla nájdete v nasledujúcej tabuľke.

xtb_tab_02


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

komodity

,

USA