Aktuality

Vytiahne ECB zbraň najvyššieho kalibru?

Ako by fungoval strop na výnosy z dlhopisov problémových krajín

378866

Nemecký týždenník Spiegel priniesol cez víkend informáciu, že Európska centrálna banka pripravuje strop buď na výnosy z dlhopisov problémových krajín eurozóny, alebo na ich prirážky k výnosom z nemeckých dlhopisov. Práve toto by mohla byť zbraň ťažkého kalibru, ktorej vytiahnutie naznačil koncom júla šéf ECB Draghi Slovami, že ECB urobí všetko čo je potrebné pre záchranu eurozóny. 

Nádeje investorov ECB v utorok schladila oficiálnym vyjadrením, že takéto opatrenie neplánuje zaviesť, no médiá vyhýbavé odmietnutie vyhodnotili ako možnosť, že o zavedení limitov na výnosy sa ešte môže debatovať.

Fungovalo by to zhruba nasledovne: Pokiaľ by sa výnosy alebo prirážky dostali v dôsledku výpredajov dlhopisov nad cieľovú úroveň, tak by ECB začala nakupovať dlhopisy, aby výnosy stlačila späť pod cieľovú úroveň. ECB toto môže robiť do nekonečna, teda až kým všetky štátne dlhopisy neskončia v jej vlastníctve, keďže si solventnosť zabezpečuje tlačiarňami a tonera má zatiaľ dosť. Čiže v takomto prípade nie sú na mieste ani obavy, že by investori po nákupoch zo strany ECB spustili ešte masívnejšie výpredaje, pretože dlhopisy vo vlastníctve ECB by považovali za nadriadené.  (ECB by síce tvrdila, že nie sú, po tom, ako sa ale bezprecedentne vyzula z reštrukturalizácie gréckeho dlhu, jej ale už nikto neuverí). Aj pokiaľ by sa totiž výpredaje spustili, tak ECB má kapacitu ich zvládnuť.

Pokiaľ by s tým skutočne ECB prišla, tak by to bol veľký míľnik na časovej osi dlhovej krízy. Problémy ekonomiky by to nevyriešilo, tie z nášho pohľadu ležia úplne niekde inde ako v nedôvere voči dlhopisom (menovite v neschopnosti ekonomiky rásť bez prísunu nového dlhu), na druhej strane to ale má potenciál upokojiť situáciu na dlhopisových trhoch. Podobne ako strop pre frank voči euru na úrovni 1,20 franku za eura, ktorý za pomoci tlačiarní (predajom vytlačených frankov za eurové aktíva) bráni švajčiarska centrálna banka SNB, upokojil situáciu na devízových trhoch, kde frank predtým mimoriadne prudko posilňoval. (viď graf)

Vývoj menového kurzu EURCHF

Po tom, čo augustové zasadnutie ECB sklamalo, keď Draghi povedal len toľko, že  nákupy by sa mali týkať predovšetkým krátkodobých splatností a budú podmienené žiadosťou o pomoc aj z eurovalu, ktorá bude so sebou prinášať prísne podmienky, tak sa pozornosť upiera na septembrové zasadnutie a tlačovú konferenciu, od ktorej mnohí investori očakávajú hlbšie detaily. Článok v Spiegli dokonca tieto očakávania vyšpikoval o možnosť ohlásenia spomínaných stropov.

My sme skôr skeptickí, a prikláňame sa k tomu, že ECB až takto neohúri. A to predovšetkým kvôli pretrvávajúcej nemeckej opozícii, Bundesbanka (ktorá je nemeckou centrálnou bankou) v pondelok vo svojom mesačnom reporte kritizovala ECB za rozhodnutie vrátiť sa k nákupom dlhopisov, a skôr sa prikláňame k tomu, že bude na tomto postoji trvať minimálne kým sa situácia nevyhrotí. Najmä keď sme v posledných dňoch svedkami ústupu napätia na dlhopisových trhoch. Z dlhodobejšieho hľadiska si ale myslíme, že Bundesbanka skôr či neskôr kapituluje.

Pokiaľ by ale skutočne došlo k vytiahnutiu tejto zbrane najťažšieho kalibru, tak prvotná reakcia eura by bolo s veľkou pravdepodobnosťou posilnenie, dokonca by sa mohlo jednať aj o výraznejšie posilnenie, pokiaľ by sa ale ukázalo, že ECB na udržanie týchto stropov bude musieť nakupovať vysoké objemy dlhopisov, tak by sa trend na eure z nášho pohľadu obrátil.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

ECB

,

forex

,

komodity