Aktuality

Začína 3. kolo kvantitatívneho uvoľňovania až teraz?

FED začína posielať nové miliardy dolárov do finančného systému až teraz

385365

Hoci už prešli vyše dva mesiace od ohlásenia začiatku tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania zo strany amerického FEDu, tak objem cenných papierov v jeho súvahe to zatiaľ nepocítil:

Vývoj objemu cenných papierov v súvahe FEDu (mld. USD)

2012-11-20_FED securities held outright

Znamená to teda, že nové peniaze od FEDu do systému ešte vo veľkom neprúdia. Najviac dolárov vo finančnom sektore teda aj napriek spusteniu ďalšej vlny kvantitatívneho uvoľňovania bolo v auguste 2011 tesne po skončení QE2. Keby peniaze od spustenia nákupov v druhej tretine septembra prúdili do finančného systému tempom 40 mld. USD mesačne, ako FED ohlásil, tak by sme už boli v na historických maximách:

Objem cenných papierov v súvahe amerického FEDu (modrá) a potenciálny objem v prípade, kedy by od spustenia QE rástol o 40 mld. USD mesačne (červená) (mld. USD)

2012-11-20_FED QE3

Čo sa teda deje? Prečo FED nenalieva do finančného systému toľko koľko sľúbil? Vysvetlenie to má jednoduché – FED sa v rámci QE3 orientuje predovšetkým na nákupy balíčkov hypoték od federálnych agentúr, pri ktorých vysporiadanie určitý čas trvá. Čiže prvé platby začínajú prebiehať len teraz, najviac to bolo cítiť za sedem dní končiacich sa stretou 14.11., kedy vzrástol objem cenných papierov v súvahe FEDu o vyše 40 mld. USD:

Týždenná zmena objemu cenných papierov v súvahe FEDu (mld. USD)

2012-11-20_weekly chg

FED teda začína platiť za balíky hypoték a posielať tak nové miliardy dolárov do finančného systému až teraz. Kým teda vzhľadom na vývoj v posledných týždňoch, z ktorých to vyzerá, že kvantitatívne uvoľňovanie už nie je takou vzpruhou pre finančné trhy ako doteraz, urobíme jednoznačný záver, je potrebné si počkať ešte niekoľko týždňov, kedy začnú nové doláre skutočne prúdiť do finančného systému.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmia televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

Fed

,

forex

,

komodity

,

USA