T-Poradňa

Ako môže bežný človek začať obchodovať s komoditami

Pre krátkodobých investorov s menším kapitálom je vhodnejšie obchodovať tzv. mimoburzové deriváty

371261

Ako môže bežný človek začať obchodovať s komoditami a koľko na to potrebuje financií?

Pre obchodovanie s komoditami primárne slúžia burzové trhy, na ktorých sa obchoduje prostredníctvom tzv.  futures kontraktov, pričom podmienky obchodovania a charakteristiky daného kontraktu sú vysoko štandardizované (veľkosť kontraktu, kvalita, dátum dodania...). Tieto nástroje sú určené najmä pre investorov s veľkým kapitálom obchodujúcich v krátkodobom časovom horizonte.

Pre drobných investorov by mohla byť nevýhodou veľkosť zálohy, tzv. marža, ktorá sa po otvorení pozície zablokuje na obchodnom účtu a hoci na niektorých burzách existuje aj možnosť obchodovania tzv. mini futures kontraktov na komodity, kde je objem zloženej zálohy nižší, i tak sa však v súčasnosti pohybuje v stovkách dolárov.

Preto je pre takýchto krátkodobých investorov s menším kapitálom vhodnejšie obchodovať tzv. mimoburzové deriváty, akými sú kontrakty CFD, ktoré ponúka na obchodovanie aj XTB (k dispozícii ponúkame viac ako 30 najviac obchodovaných komodít, vrátane zlata alebo ropy). Aj k téme obchodovania s komoditami ponúkame celý rad vzdelávacích materiálov a školení v sekcii Vzdelanie na našej stránke a taktiež bezplatné online webináre.


Vanda Zajacová vyštudovala odbor Financie, bankovníctvo, investovanie na ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Úspešne sa venuje najmä obchodovaniu na komoditných trhoch so zameraním na poľnohospodárske plodiny. V XTB pôsobí od jej založenia na Slovensku.

Ilustračné foto - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

forex

,

komodity