T-Poradňa

Ako odhadnúť výsledok gréckych volieb a ich dopad na euro

Pokiaľ sa nepodarí zostaviť pro-európsku koalíciu, euro má priestor k ďalšiemu poklesu

374806

Otázka: Chcem sa spýtať či sa dá už teraz odhadnúť výsledok gréckych volieb a prípadný dopad na európsku menu. Ako sa dá predísť prípadným stratám? Mám väčšiu časť úspor v eurách a nechcem o ne prísť. Poradíte mi kam zainvestovať?

O tom, ako môže situácia po ďalších Gréckych voľbách vyzerať, sme písali nedávno.

Nakoľko ide predovšetkým o politické rozhodnutia, čo sa udeje po voľbách je náročné predpokladať. Pokiaľ sa nepodarí zostaviť pro-európsku koalíciu, tak má ešte euro priestor k ďalšiemu poklesu, naopak pokiaľ áno, v súčasnosti prepredané euro môže zažiť výraznejšiu korekciu, na druhej strane ale zase pre euro nečakáme (teda aspoň nateraz) nejakú obrovskú katastrofu, nakoľko možnosť, že Syriza voľby vyhrá je už v súčasnosti započítaná v hodnote eura. Kľúčové pre eurozónu a euro budú Španielsko a Taliansko, pri ktorých sa bude lámať chlieb, a tak pre vývoj eura bude z nášho pohľadu dôležitejší dopad vývoja v Grécku na výnosy zo Španielskych dlhopisov, pokiaľ sa tie dostanú pod tlak, tak so sebou stiahnu aj euro. Okolo úrovní 7 pct však už očakávame intervenciu ECB, ktorá by nákupom španielskych dlhopisov mohla na čas situáciu upokojiť.

Z dlhodobejšieho hľadiska sme ale čo sa týka vývoja eura skeptickí, pretože očakávame, že situáciu napokon bude riešiť masívnymi intervenciami ECB na úkor hodnoty eura. Ďalšie meny ale taktiež nie sú výhrou, pretože ich centrálne banky robia tiež to isté, a dnes sme svedkami pretekov, kto oslabí svoju menu viac, v tejto situácii veríme viac drahým kovom ako papierovým menám.

Pokiaľ chcete ochrániť svoje úspory, majte ale na mysli to, že v súčasnosti je euro na cca dvojročných minimách a minimálne korekcia smerom nahor či už po zásahu ECB, pozitívnom výsledku gréckych volieb, alebo vytvorení ďalšieho európskeho plánu na získanie času, je z nášho pohľadu veľmi pravdepodobná, a pokiaľ by ste v súčasnosti prehodili prostriedky do inej meny/kovov, tak by ste sa pri tejto korekcii dostali do červených. Uvažovať o konverzii by ste skôr mali keď dôjde k tej korekcii, a nie vtedy, keď je všetko na minimách.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

Grécko

,

komodity