T-Poradňa

Banka mi chce nanútiť produkt smart fond, oplatí sa?

Fond počíta so strednodobými trendmi, zarobiť nemusí, ak sú trendy kratšie

377323

Otázka: Už dlhšiu dobu sa ma snaží banka nahovoriť na ich nový sporiaci produkt "smart fond", ktorý je vraj najvýhodnejšou formou krátkodobého sporenia. Keď si pozriem ich kalkulačku, tak rozloženie rizika, investovanie len do rastúcich aktív a naopak obmedzovanie investícií pri poklese a z toho teoreticky vypočítaný výnos po 5 rokoch vyzerajú dobre. Viete poradiť, či pre "bežného" človeka, ktorý sa nezaoberá finančným trhmi je to nejakým spôsobom výhodné? Alebo sa jedná iba o marketing a v skutočnosti to má skryté vady, ktoré by v konečnom dôsledku nemuseli zabezpečiť nič.

Samozrejme žiadne investovanie nie je bez rizika. Z môjho pohľadu takýto fond počíta s minimálne strednodobými trendmi, a zarobiť by nemusel v prípade, že by boli tie trendy kratšie. Presné nastavenie fondu nepoznám, ale pokiaľ by sa investície do akcií zapli napr. po tom, čo akcie vzrástli od dna po 5 pct, pričom napokon by rástli len o 6 pct, pričom späť do poklesového režimu, kedy budú predané by sa fond prepol po napr. poklese o 4 pct, tak na tomto výkyve by ste boli stratový cca 3pct (+transakčné náklady).

Keď Vám kalkulačka ukazuje za posledných 5 rokov ukazuje solídne výnosy, tak to znamená, že rastúce/klesajúce trendy boli v tomto čase dlhdobejšie, s čím tento fond počíta. Jedno z hlavných pravidiel finančných trhov ale je, že minulé výnosy nemusia byť zárukami budúcich. Pokiaľ by boli trhy menej rozkolísané, tak by výnos bol pravdepodobne nižší.  Týmto nijako nechcem kritizovať tento fond, len upozorňujem na jeho riziká...


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity