T-Poradňa

Čo všetko vplýva na vývoj cien na trhoch

A kde hľadať dôležité informácie

371260

Čo všetko vplýva na vývoj cien na trhoch? Môžete mi odporučiť nejaké zdroje, kde hľadať dôležité informácie?

Odpoveď: Kurzy jednotlivých finančných nástrojov (mien, akcií, komodít...) obchodovaných na finančných trhoch odrážajú pohľady všetkých účastníkov trhu ohľadom ich hodnoty, ktoré sú založené na súčasných dostupných informáciách. Práve neustály príchod nových informácií, na základe ktorých upravujú obchodníci svoje pohľady na hodnotu jednotlivých finančných nástrojov, je hnacím motorom zmien ich kurzov.

Hoci veľa udalostí prichádza náhodne a je nepredvídateľných, za všetko hovorí napríklad minuloročné japonské zemetrasenie aj s jeho následkami, ktoré sa výrazne podpísalo pod vývojom na trhoch, niektoré z nich ale prichádzajú na trh vo vopred známom čase. Sú to väčšinou makroekonomické ukazovatele, ako napríklad HDP, nezamestnanosť, inflácia..., ale aj vystúpenia rôznych významných osobností finančného sveta, predovšetkým centrálnych bankárov. Na tie najvýznamnejšie z nich sa zvykne sústrediť celý finančný svet a v prípade výraznejších odchyliek od očakávanej hodnoty mávajú aj výrazný dopad na vývoj jednotlivých finančných nástrojov.  

Tieto vopred známe udalosti sú k nájdeniu v ekonomickom kalendári, kde sú okrem dátumov a časov uvedené aj očakávané hodnoty či predpokladaná sila dopadu na trhy. Samozrejme, ekonomické ukazovatele aj ďalšie udalosti je potrebné vnímať aj v širších súvislostiach. Aké majú dopady súčasné udalosti na dianie na finančných trhoch a čo je možné očakávať v krátkodobom ale aj dlhodobom horizonte, je možné si pozrieť napríklad v našich denných video súhrnoch či pravidelných trhových analýzach.  Pre fajnšmekrov, ktorí chcú mať všetko pod palcom, odporúčame sledovať popredné finančné servery (bloomberg.com, finance.yahoo.com alebo marketwatch.com), na ktorých môžu nájsť real-time informácie z diania na trhoch. Pre komoditných obchodníkov sú k dispozícii komoditné kalendáre a COT reporty, pre investorov do akcií zase informácie k výsledkovej sezóne spoločností.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

forex

,

komodity