T-Poradňa

Dlhodobé investovanie na trhu? Skúste drahé kovy

Ak sa bude kúpna sila peňazí znehodnocovať, drahé kovy môžu byť jediným východiskom

370669

Rozmýšľam o dlhodobom investovaní na finančnom trhu. Niečo ako pravidelné sporenie, na začiatku by som vložil väčšiu sumu a potom pravidelne zvyšoval investíciu, rádovo v stovkách eur mesačne. Aké aktíva by ste mi odporúčali? Preferujem stredno- a dlhodobé držanie takých aktív, ktorých hodnota má reálne základy.

V prvom rade si musíte ujasniť riziko aké chcete podstúpiť. Teoreticky by mala byť postupnosť vzťahu rizika k prípadnému maximálnemu výnosu (od najnižieho k najvyššiemu) peňažný trh/dlhopisy/akcie a komodity.

V praxi je to podľa môjho názoru trochu inak. Z môjho pohľadu je v súčasnosti vďaka politike nalievania nových peňazí zo strany centrálnych bánk, z ktorých časť slúžila aj na špekulatívne nákupy, na viacerých aktívach bublina. Dlhodobé investovanie tak v súčasnosti vidím skôr ako špekulácie na to, čo budú robiť centrálne banky. Dlhopisy by bez podpory centrálnych bánk už stratili väčšinu hodnoty.

Podobne akciové a komoditné trhy by sa bez záchranných operácií centrálnych bánk v súčasnosti obchodovali ďaleko nižšie. Pokiaľ by sa centrálne banky rozhodli prestať tieto trhy podporovať, tak by tieto bubliny spľasli. Na druhej strane to by ale znamenalo vlnu štátnych a korporátnych bankrotov, čo pre nich nie je prijateľné, a ja tak osobne očakávam, že centrálne banky budú tieto bubliny ešte viac prifukovať. Na druhej strane ale to bude politické rozhodnutie, a nie štandardný ekonomický vývoj.

Ja osobne pri očakávaní hore popísaného vývoja najviac verím z dlhodobého hľadiska drahým kovom, ktoré by mali z podľa mňa jediného nebankrotového východiska zo súčasnej situácie – znehodnotenie kúpnej sily peňazí, vyťažiť najviac.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

investície

,

komodity

,

zlato