T-Poradňa

(Ne)oplatí sa konverzia eura na švajčiarsky frank?

Konverzia EUR na inú menu, by sa mala vykonať až po korekcii smerom nahor, pri CHF platia iné pravidlá

375038

Nedávno ste sa zmienili o konverzii EUR na inú menú - mala by sa uskutočniť až po korekcii Eura smerom nahor, aby sa predišlo mínusovým stratám. Moja otázka je, či by ste to isté doporučili aj pri konverzii z EUR na CHF. Myslíte si, že existuje reálna možnosť, že SNB zvýši minimum peg (pevný výmenný kurz) z 1,20 na 1,25 eventuálne vyššie?

Bohužiaľ do hláv pánom v SNB nevidím, tak mi je ťažko ich ďalšie kroky odhadovať. Ale z môjho pohľadu, keby menili peg (pevný výmenný kurz), tak to skôr vidím smerom nadol a nie nahor. V svetovom ponímaní malá švajčiarska centrálna banku platí za udržanie hranice 1,20 vysokú cenu. Podľa májových dát SNB jej vzrástli devízové rezervy, ktoré nakupovala za novovytlačené franky, z 238 na 304 mld  CHF, čo je viac ako štvrtina. Teoreticky môže SNB intervenovať na oslabenie meny do nekonečna (pri opačnej intervencii - na posilnenie meny je ale obmedzená devízovými rezervami), na druhej strane ale takéto neustále uvoľňovanie politiky môže naraziť v krajine, ktorá sa historicky vyznačuje konzervatívnou monetárnou politikou, časom na odpor.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Švajčiarsko