T-Poradňa

Prečo neklesla úroková miera portugalských štátnych dlhopisov

Investori očakávajú, že ich podobne ako pri Grécku eurozóna dotlačí k haircutu na dlhopisy

370939

Prečo neklesla úroková miera portugalských štátnych dlhopisov, ako to bolo napr. v prípade Španielska a Talianska? Keď berieme do úvahy úroveň zadĺženia, tá nie je omnoho vyššia ako pri týchto dvoch krajinách. Je na to nejaký špeciálny dôvod?

Pri talianskych a španielskych dlhopisoch zatiaľ investori nevidia veľké riziko reštrukturalizácie dlhu, a tak viacero bánk predovšetkým z Talianska a Španielska použilo nové peniaze od ECB (úročené sadzbou 1 % p.a.) na nákup práve talianskych a španielskych dlhopisov, čo pomohlo stlačiť ich výnosy nadol. V prípade Portugalska je situácia odlišná, investori očakávajú, že ich podobne ako pri Grécku eurozóna dotlačí k haircutu na dlhopisy.

Toto očakávanie zdieľam aj ja, nakoľko Portugalsko sa podľa plánu malo vrátiť v budúcom roku na finančné trhy po nový dlh, pričom všetko nasvedčuje tomu, že to nedokáže a bude nasledovať druhý balík. V prípade, že by pri druhom balíku už nedošlo k reštrukturalizácii dlhu súkromných veriteľov (haircuty, predlženie splatností), tak by ostal takmer všetok portugalský dlh v rukách verejných veriteľov, pretože pôžičky by šli predovšetkým na splatenie dlhu súkromným veriteľom, a pokiaľ by sa v budúcnosti musel odpúšťať dlh, tak by ho museli odpúšťať najmä verejní veritelia.

Tomu samozrejme chce eurozóna zabrániť, a tak očakávam, že podobne ako pri grécku dotlačí súkromných veriteľov k výmene dlhopisov, a toho sa boja aj banky, ktoré portugalské dlhopisy aj napriek vysokým výnosom nenakupovali za peniaze od ECB. V prípade Talianska a Španielska je situácia iná, tieto krajiny na rozdiel od Portugalska ešte nedostali ani prvý balík pomoci z eurovalu, na druhej strane im však všemožne pomáha ECB, bez ktorej som toho názoru by tieto krajiny čelili existenčným problémom.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Ilustračné foto - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

burzy

,

dlhopisy

,

forex

,

Portugalsko

,

Španielsko