T-Poradňa

Začínate obchodovať? Skúste najmä minútové opcie

K realizácii zisku stačí pohyb na trhu len o jediný bod

372025

Obchodujem niekoľko mesiacov na reálnom účte a využívam predovšetkým technickú analýzu. Nie vždy sú však moje obchody úspešné. Čo by ste mi poradili ako začínajúcemu obchodníkovi?

Pokiaľ ste intradenným obchodníkom a zaujímate sa o technickú analýzu, upriamila by som Vašu pozornosť na obchodovanie s tzv. minútovými opciami, ktoré Vám rovnako umožňujú krátkodobé špekulácie na cenový vývoj (obchody je možné zadávať už od 5 minút) a ich výhoda spočíva okrem iného v tom, že obmedzujú práve začiatočnícke chyby v podobe skorého uzavretia obchodu alebo nesprávneho nastavenia pomeru zisku a risku (čo do veľkej miery súvisí so psychologickou stránkou obchodovania). Princíp spočíva v tom, že na základe Vašej analýzy grafov ste schopný pomocou up/down opcií otvárať obchody na očakávanie rastu alebo poklesu ceny od tej aktuálnej trhovej v rozmedzí daného časového pásma (od 5 - 65  minút). Veľkou výhodou je, že Vám stačí pohyb na trhu len o jediný bod, aby ste realizovali plný zisk, zatiaľ čo pri klasickom nákupe alebo predaji potrebujete určitý bodový pohyb pre dosiahnutie Vami očakávaného zisku. Strata je vždy obmedzená na Vami stanovenú výšku investície, takže o viac prostriedkov, ako si stanovíte, nemôžete prísť (výška investície je už od cca 8 EUR na obchod). To znamená, že vopred poznáte výšku max. straty a tiež max. zisku a zhodnotenie sa pohybuje obvykle na úrovni 70% - 80%. Po otvorení obchodu čakáte do vypršania daného času – nie je teda možné pozíciu uzavrieť pred expiráciou, čím sa tiež obmedzuje tak bežná začiatočnícka chyba, keď napríklad „v panike“ uzavriete pozíciu s minimálnym ziskom ešte pred Vaším T/P, prípadne sa pozícia necháva prepadnúť do veľkej straty. Princíp obchodovania a zadávania pokynov je veľmi jednoduchý a príležitosť nájdete aj vo volatilných, aj v pokojným fázach trhu.

Odporúčam Vám pozrieť si naše webináre z archívu na túto tému - jedná sa o Európske minútové opcie – systémy obchodovania I. a II., kde nájdete vysvetlený jednak ich princíp, ako aj príklady konkrétnych obchodných prístupov.


Vanda Zajacová vyštudovala odbor Financie, bankovníctvo, investovanie na ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Úspešne sa venuje najmä obchodovaniu na komoditných trhoch so zameraním na poľnohospodárske plodiny. V XTB pôsobí od jej založenia na Slovensku.

Ilustračné foto - Flickr.com

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity