Aktuality

Čo čaká USA, keď sa politici nedohodnú na fiškálnej reforme?

Viacero automatických konsolidačných opatrení je možné na čas pozdržať

387444

Kovbojka zvaná fiškálny útes je naďalej dominantným faktorom diania na finančných trhoch. Vlnu optimizmu, ktorá panovala na trhoch od polovice novembra do polovice decembra, vystriedala v posledných dňoch vlna pesimizmu, že sa americkí politici do konca roka nedohodnú a dôjde k spusteniu série konsolidačných opatrení. Je ale skutočne termín 31.12, prípadne 1.1. až taký šibeničný? V skutočnosti nie je, viacero automatických konsolidačných opatrení je možné na čas pozdržať.

Najvýznamnejším prvkom fiškálneho útesu je ukončenie Bushových daňových úľav a Obamovho dočasného zníženia odvodov, ktorých efekt sa odhaduje na rast príjmov rozpočtu o viac ako 300 mld. USD. V prvom rade sú tieto náklady rozložené proporcionálne do celého roka a zrážané budú až pri výplatách. Niektorým zamestnancom, ktorí dostávajú výplaty raz za týždeň, prípadne dva týždne, už tieto dane môžu byť zrazené po prvom januárovom týždni, pre väčšinu to však bude znamenať zrážky až po polovici januára, resp. až vo februári, čo dáva Kongresmanom niekoľko dní na viac na dohodu.

Navyše celkom reálnou možnosťou je to, že kým nedôjde k dohode, tak budú zrážky robené pri starých sadzbách, pričom po nájdení zhody by boli stanovené nové sadzby, ktoré by alikvotne dobehli aj nedoplatky (prípadne preplatky) počas hluchého obdobia. Samozrejme toto hluché obdobie nemôže trvať príliš dlho, pretože by potenciálne sadzby do zvyšku roka mohli vzrásť na príliš vysoké úrovne. Dane na kapitálové príjmy, ktorým taktiež hrozí zvýšenie, sa platia za celý rok, takže v tomto smere čas netlačí.

Podobne je to aj s automatickými škrtmi, ich objem stanovené na celý rok. A tak je možné tieto škrty určitú dobu odkladať, s tým, že v prípade, že by súčasné objemy schválené pri minuloročnom navyšovaní dlhového stropu mali vstúpiť do platnosti, tak by sa šetriť začalo až keď bude jasné, že k dohode nedôjde. Samozrejme taktiež to nie je možné odkladať príliš dlho, pretože konsolidačný tak v zvyšných mesiacoch by bol príliš silný.

Každopádne, znamená to, že ešte existuje určité obdobie, v rámci ktorého by neschopnosť kongresmanov dohodnúť sa na fiškálnej reformne, nemala výraznejšie zasiahnuť vývoj americkej ekonomiky. A tak pokiaľ by bola dohoda zosnovaná niekedy do konca januára, dokonca možno aj neskôr, tak by sa situácia mohla upokojiť. 

Aj naďalej sme toho názoru, že nie je v nikoho záujme nechať USA padnúť cez fiškálnu priepasť. A pokiaľ v tomto „relatívne neškodnom“ období politici spoločnú reč ohľadom komplexnej fiškálnej reformy nenájdu, tak ju podľa nášho názoru nájdu minimálne pri dočasných opatreniach, ktoré im dajú viac času na nájdenie konsenzu ohľadom dlhodobých konsolidačných opatrení.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity