Aktuality

Čo naznačuje pre akcie súvaha FEDu?

Od roku 2013 bude FED mesačne do finančného systému nalievať 85 mld. dolárov

387199

Od polovice novembra sme svedkami rally na akciových trhoch. Okrem headlinových faktorov ako je optimizmus ohľadom dlhového stropu a ďalšie peniaze pre Grécko, z nášho pohľadu za tým vo veľkej miere stojí americký FED. Ten jednak začal zhruba v polovici novembri vyplácať miliardy dolárov za balíčky hypoték nakúpených v rámci tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania a zároveň pred svojim decembrovým zasadnutím niektorí jeho členovia naznačovali nahradenie operácie twist priamymi nákupmi štátnych dlhopisov. TO nakoniec FED aj naplnil a od nového roka už bude mesačne do finančného systému nalievať 85 mld. dolárov.

Korelácia medzi stavom cenných papierov FEDu a akciami je značná. Logika za touto koreláciou je taká, že časť nových peňazí, ktoré FED nákupmi cenných papierov do finančného systému nalieva, sa dostáva na akciové trhy. Ukazuje ju nasledovný graf:

Vývoj cenných papierov v súvahe FEDu (modrá, ľavá os, mil. USD) a indexu S&P 500 (červená, pravá os)

2012-12-20_FED 1

Ako je z predošlého grafu vidno, tak v posledných týždňoch stav cenných papierov v portfóliu FEDu, ktorý je rovný novej likvidite vo finančnom systéme, začal pomaly narastať. V súčasnosti je to o zhruba 40 mld. dolárov mesačne, od nového roka to ale bude už 85 mld. Pokiaľ by sa korelácia udržala a s rastom súvahy FEDu by šli nahor aj akcie, tak kam by sa až mohli vyšplhať do konca roku 2013, ukazuje nasledovný graf:

2012-12-20_FED 2

Až tak pozitívny vývoj na akciách by ale prekvapil aj nás. Pretože politika FEDu nie je jediným faktorom vplývajúcim na akcie. K výraznejšiemu rastu je ale potrebné aj zlepšovanie ekonomiky a s tým spojené zlepšovanie ziskov a tržieb podnikovej sféry. A práve v tejto oblasti existujú z nášho pohľadu pre akcie viaceré riziká v podobe:

  • Konsolidačných opatrení v USA, ktoré budú dôsledkom súčasných rokovaní ohľadom fiškálnej reformy v krajine, v horšom prípade prepadnutie cez fiškálny útes
  • Zastavenia poklesu dlhodobého úročenia v USA, v horšom prípade jeho rast
  • Prehĺbenia recesie v eurozóne
  • Návratu dlhovej krízy
  • Výraznejšieho spomalenia čínskej ekonomiky

Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

Fed

,

forex

,

komodity