Aktuality

FED zrejme ohlási ešte agresívnejšie uvoľňovanie

85 mld. je tou očakávanou hodnotou

386662

V stredu o 18:30 stredoeurópskeho času zasadá americká centrálna banka FED a trhy očakávajú ďalšie uvoľňovanie. Akcie v dôsledku týchto očakávaní už od začiatku týždňa rastú aj napriek prevažne negatívnym správam a dolár naopak oslabuje. Dôvodom týchto očakávaní je vypršanie Programu predĺženia splatnosti aktív FEDu, ktorý je viac známy pod názvom Operácia Twist. Tá spočíva v predaji štátnych dlhopisov s krátkodobou splatnosťou v súvahe FEDu a nákupe dlhopisov s dlhšou splatnosťou za utržené peniaze. Cieľom je klasicky stlačiť viac nadol dlhodobé úrokové sadzby, ktoré umožnia lacnejšie refinancovanie a zároveň ho učinia ešte dostupnejším. Viac o tomto programe sme písali prednedávnom TU.

V rámci operácie twist FED nakupuje mesačne dlhodobé štátne dlhopisy zhruba v objeme 45 mld. dolárov. Celkový objem nákupov dlhodobých cenných papierov tak v súčasnosti dosahuje 85 mld. dolárov, keď túto čiastku pripočítame k 40 mld., ktoré FED míňa na nákupy balíčkov hypoték v rámci tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania. Pokiaľ by teda FED neurobil nič, tak by od januára 45 mld. dopytu po dlhopisoch s dlhodobou splatnosťou zmizlo, čo predpokladáme že nie je v jeho záujme, a tak FED bude musieť konať.

Ako najpravdepodobnejšiu variantu vidíme v nahradení týchto tokov priamymi nákupmi dlhopisov s dlhodobou splatnosťou v zhruba rovnakom objeme. Kvantitatívne uvoľňovanie by sa teda navýšilo o ďalších 45 mld. dolárov. Rozdiely oproti predošlému stavu by boli dva. Po prvé by sa jednalo o navyšovanie množstva dolárov vo finančnom systéme, keďže kým doteraz FED nákupy 45 mld. mesačne financoval predajom krátkodobých dlhopisov, tak v tomto prípade by musel navyšovať svoju súvahu, teda tieto peniaze vytlačiť. Po druhé by sa pravdepodobne jednalo oproti Twistu 1 a Twistu 2 o časovo neobmedzený program, takže je možné očakávať, že do finančného systému by sa mohla dostať značná čiastka nových dolárov. Oba tieto body znamenajú agresívnejšie uvoľňovanie, ktoré bude znamenať viac dolárov vo finančnom systéme a teda viac likvidity, z ktorej časť môže prúdiť aj na finančné trhy. Na nich je v súčasnosti nálada v očakávaní, že sa tak udeje, pozitívna.

85 mld. je tou očakávanou hodnotou (očakávame ju aj my), reakcia trhov by teda v prípade, že sa tieto očakávania naplnia, nemala byť výrazná. Pokiaľ to bude menej, tak by to znamenalo, že FED sťahuje časť svojej podpory, čo by naopak pravdepodobne prinieslo negatívnu reakciu, a naopak pokiaľ to bude viac, tak by reakcia mohla byť pozitívna. Ďalšie možnosti, ktoré má FED k dispozícii prinášajú menej agresívne než očakávané uvoľňovanie a teda potenciál pre negatívnu reakciu. Môže to byť napríklad operácia twist na páku, v rámci ktorej by financoval nákupy dlhopisov pôžičkami, alebo by na nové dodatočné nákupy dal FED časové ohraničenie.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto - SITA/AP

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

Fed

,

forex

,

komodity