Aktuality

Taliansko čakajú predčasné voľby, čo bude po nich?

S veľkou pravdepodobnosťou sa vráti politická nestabilita a pravidelné padanie vlád

386569

Pri vyše roku technokratickej vlády Maria Montiho postupne finančné trhy zabudli na politickú realitu v Taliansku. Práve po jeho dosadení za nestraníckeho premiéra v novembri 2011 klesli výnosy z desaťročných dlhopisov z úrovní nad 7 % až k úrovni 4,5 %, čo  vrátilo krajinu na finančné trhy a utlmilo reči o jeho bankrote. Politická nestabilita v Taliansku, ktorú dokumentuje nedovládnutie ani jednej vlády od druhej svetovej vojny (najdlhšie vládol druhý Berlusconiho kabinet – 3 roky a 10 mesiacov), sa  opäť vynorila na povrch, keď Montiho vláda cez víkend nečakane padla.

Strana Silvia Berlusconiho Ľud za Slobodu, ktorá je najsilnejšou v súčasnom parlamente, podmienila podporu ďalšiemu rozpočtu Montiho rezignáciou, a ten nemal inú možnosť ako na to pristúpiť. Parlamentné voľby, ktoré boli pôvodne naplánované na marec, sa tak najnovšie uskutočnia s najväčšou pravdepodobnosťou vo februári. Trhy na túto správu zareagovali negatívne, taliansky akciový index FTSEMIB klesol o viac ako 3 % a výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov vzrástli o vyše 30b.

Je sa čoho obávať? Čo sa týka pokračovania pro-európskej politiky to zatiaľ vyzerá, že skôr nie. Voľby by podľa prieskumov mala pohodlne vyhrať stredo-ľavá Demokratická strana a nečakáme, že bude mať problémy nájsť si spojencov na vládnutie. Demokratická strana by podľa prieskumov mala získať zhruba toľko ako možné euroskeptické sily. Možné píšeme z toho dôvodu, že populistické Hnutie 5 hviezd hlásajúce vystúpenie Talianska z eurozóny, síce na euroskeptickom fronte podľa Berlusconiho slov rozšíri aj jeho Ľud za Slobodu, agenda tejto strany je ale veľmi vrtkavá a aj napriek tomu, že v súčasnosti z ich tábora zaznievajú reči o návrate k líre, o týždeň už pokojne môže byť iná.

Priemerné preferencie jednotlivých strán z decembrových prieskumov verejnej mienky

2012-12-10_IT polls

Čo sa ale s veľkou pravdepodobnosťou vráti, bude politická nestabilita a pravidelné padanie vlád, a to nie je v žiadnom prípade pozitívna klíma pre potrebné reformy krajiny s dlhom k HDP nad úrovňou 120 %. Vidíme tak riziko, že pozitívny trend vývoja výnosov talianskych dlhopisov sa môže skončiť, čo by následne mohlo mať negatívny vplyv aj na vývoj ostatných aktív (eurové páry, taliansky index FTSEMIB). A to aj napriek tomu, že ECB vyjadrila ochotu dlhopisy v prípade potreby nakupovať. Táto ochota síce má potenciál zabrániť uleteniu výnosov na kritické úrovne, kým ale Taliansko o pomoc nepožiada, tak ich na nízkych úrovniach dokázať udržať nemusí.

Vývoj výnosov z desaťročných talianskych dlhopisov


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Foto - Flickr.com

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity

,

Taliansko