T-Poradňa

Je CFD kontrakt spotovým alebo termínovaným kontraktom?

Odpovedáme na otázku od čitateľa

387252

Otázka: Je CFD kontrakt spotovým alebo termínovaným kontraktom? Sú pri CFD kontraktoch nejaké dátumy expirácie alebo môže investor nechať pozíciu otvorenú tak dlho ako potrebuje?

K vašej prvej otázke, záleží od podkladového aktíva. Pokiaľ je podkladovým aktívom futures kontrakt (u nás väčšina komodít, akciové indexy a dlhopisy), tak je samozrejme aj CFD na toto podkladové aktívum má expiráciu. K žiadnemu vyrovnaniu ale pri CFD s futures podkladovými aktívami nedochádza, niekoľko dní pred expiráciou (prehľad týchto dátumov je TU), dochádza k prerolovaniu podkladového aktíva na nasledujúci futures kontrakt, čo vám umožňuje kontinuálne obchodovať. Pokiaľ je podkladovým aktívom spotová cena (u nás meny, drahé kovy, akcie), tak z nej vychádza aj CFD a ten je bez expirácie.

K druhej otázke, to záleží od brokera. U nás je možné CFD držať otvorený maximálne 12 mesiacov, potom je pozícia automaticky uzatvorená. Pokiaľ by ste chceli držať pozíciu otvorenú dlhšie, tak je následne potrebné do nej vstúpiť znova.


Kamil Boroš je absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Martina Luthera v Halle, Nemecko. Má za sebou ukončené stáže na Európskej univerzite Viadrina vo Frankfurte nad Odrou a University of Economics and Business Administration vo Viedni. Vo vzdelávaní pokračuje na CFA inštitúte, kde úspešne zvládol prvé dve úrovne. Býva pravidelne citovaný všetkými poprednými slovenskými denníkmi a televíziami. V X-Trade Brokers pôsobí od roku 2008. Jeho blog si môžete prečítať na xtbsk.blogspot.com.

Diskusia (0reakcií)

Máte otázku o obchodovaní
na finančných trhoch?
Opýtajte sa expertov
v našej poradni!

Ako sa bez rizika naučiť obchodovať?
Založte si zdarma
demo účet!

Tagy:

akcie

,

dlhopisy

,

forex

,

komodity